Chiny: Plemię szczurów

Półgodzinny dokument telewizji Arte.tv nie opowiada o gryzoniach. Chiny: Plemię szczurów skupiają się na tych mieszkańcach Chin, którzy zmuszeni są gnieździć się w ciasnych i ciemnych piwnicach. To skutek gwałtownego rozwoju gospodarczego Państwa Środka oraz masowej migracji ze wsi i miasteczek do największych metropolii kraju. W Pekinie mieszkają dziś 22 miliony ludzi, podczas gdy dwadzieścia lat temu było to… 7 milionów.

Tak wielki skok sprawił, że na rynku zaczęło brakować mieszkań. Co bardziej obrotni biznesmeni postanowili przystosować wielopiętrowe bunkry znajdujące się pod blokami do celów mieszkaniowych. Nie jest to co prawda legalne, ale władze niewiele robią, żeby utrudnić im biznes. A to świetny biznes. W trzypiętrowej piwnicy może zamieszkać nawet 600 osób, z których każda musi zapłacić 100-150 euro (przy średnich zarobkach sięgających w Pekinie 500 euro).

Mieszkanka są małe. Najmniejsze mają trzy metry kwadratowe, większość – osiem, dziesięć, trzynaście. W takiej ciasnocie mieści się jedynie łóżko, czasem biurko i szafa. Jeśli tej ostatniej nie da się wepchnąć, ubrania wiesza się na sznurku przeciągniętym przez pokój. Okna na ogół nie ma, łazienka jest wspólna (woda płatna za pomocą specjalnej, pre-paidowej karty). W przypadku pożaru czy innego nieszczęścia nie ma co nawet marzyć o jakiejkolwiek drodze ucieczki.

Autorzy dokumentu Chiny: Plemię szczurów rozmawiają z kilkoma mieszkańcami tego typu mieszkań. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to rozwiązanie czasowe, bo długo tak się żyć nie da z uwagi na brak światła słonecznego, ciasnotę, wilgotność. Z reguły ciężko pracują, by to zmienić, niektórzy nawet w godzinach 7-22, a pokój odwiedzają tylko po to, by się wyspać. Niektórzy – by obniżyć koszty – śpią na zmiany, jeden w dzień, drugi w nocy. I choć miasto co jakiś czas organizuje masowe eksmisje, to jednak nie wydaje się, by sytuacja mogła się w najbliższym czasie zmienić. Pekin jest przepełniony. Tylu ludzi po prostu nie da się upchnąć w jednym miejscu.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się dokumentami społecznymi
– Uważasz, że masz kiepskie, małe mieszkanie
– Fascynują cię Chiny

Odpuść sobie, jeśli:
– Wciąż wierzysz, że Chińczyki trzymają się mocno
– Nie lubisz dokumentów po niemiecku (choć z polskimi napisami)

Michał Zacharzewski

Chiny: Plemię szczurów, China: Vom Stamm der Ratten, 2019

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

 

3 uwagi do wpisu “Chiny: Plemię szczurów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.