The Tall Man

Problemy rasowe w Australii. Co tak naprawdę o nich wiemy? Spory ze Stanów Zjednoczonych pojawiają się raz po raz w mediach, ale także w filmach. Słyszymy o wciąż istniejących nierównościach, o rasizmie, o kolejnych ofiarach policyjnej brutalności. Okazuje się, że do podobnych zjawisk dochodzi wszędzie na świecie. A już na pewno na Antypodach. W The Tall Man poznajemy głośny przypadek Camerona Doomadgee z Palm Island.

Piątek, 19 listopada 2004 roku. Dzień jak co dzień. Biały policjant Christopher Hurley patroluje okolicę zamieszkaną przez Aborygenów. Jego uwagę zwraca mężczyzna będący pod wpływem alkoholu i głośno śpiewający piosenkę ”Who Let the Dogs Out?” grupy Baha Men. To wystarczający powód do aresztowania. Doomadgee stawia jednak opór. Uważa, że nie zrobił niczego, co byłoby niezgodne z prawem. Nie zgadza się na brutalne traktowanie. Trzy kwadranse później w areszcie zostaje znalezione jego ciało. Sekcja wykaże, że zginął na skutek znacznych obrażeń wewnętrznych, między innymi strzaskanych żeber, a także uderzeń w głowę.

Dalej scenariusz jest taki sam, jak w wielu innych krajach, chociażby w Polsce. Policja rozpoczyna śledztwa i odmawia komentarza. Wybuchają zamieszki. Dochodzi do kolejnych aresztowań, sytuacja eskaluje… Twórcy dokumentu The Tall Man wykorzystują tę okazję, żeby przyjrzeć się problemom rasowym w Australii. Także sprawie, która wydaje się oczywista, która wstrząsnęła australijską społecznością Aborygenów, ale poza kontynentem pozostaje praktycznie rzecz biorąc nieznana.

Zabrakło jednak w filmie tła. Lepszego wyjaśnienia, jak wyglądały wcześniej stosunki pomiędzy policją a miejscową ludnością. Pokazania, dlaczego policjanci unikają takich miejsc jak Palm Island, z pozoru idealnych, w praktyce uchodzących za niebezpieczne. Z drugiej strony zafundowano nam rozmowy z rodziną zmarłego i znajomymi oskarżonego. Podjęto próbę pokazania, jak radzili sobie z tym, co się wydarzyło. Wrażenie robią też przedstawione zamieszki. The Tall Man są jak Wiadomości z miejsca, które nigdy nie pojawia się w Wiadomościach. I to jego największy atut.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się Australią
– Problemy rasowe zawsze przykuwają twoją uwagę

Odpuść sobie, jeśli:
– Chronicznie nie lubisz policji
– Kochasz policję, nie cierpisz awanturników i pijaczków

Michał Zacharzewski

The Tall Man, 2011, reż. Tony Krawitz

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

2 uwagi do wpisu “The Tall Man

  1. Pamiętam, ze w jednej ze swoich książek Jo Nesbo poruszył problematykę Aborygenów w Australii. I na dobrą sprawę, to jedyny moment, kiedy zetknęłam się z tą tematyką – oczywiście poza szkoła, gdzie było stwierdzenie, ze „Aborygeni są”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.