Galeria

Rozpisana na 26 minut prosta historia o wojnie płci zdobyła popularność, kiedy w sieci pojawił się teledysk zespołu ABBA, wykorzystujący znaczne jej fragmenty. Promocja przydała się, bo bez niej Galeria pewnie nie wyszłaby poza obręb kin studyjnych i przeglądów, na które chodzą tylko nieliczni. A tak – proszę bardzo, jest znana, lubiana, wciąż chętnie oglądana.

On (Gene Bervoets) towarzyszy żonie podczas zakupów. Właśnie czeka na nią przed sklepem w galerii handlowej w Hadze. Niemłody, elegancki mężczyzna stojący pod witryną, obżerający się kebabem i raz po raz zaglądający przez szybę do środka. W pewnym momencie zauważa w środku zjawiskową blondynkę (Anouska Wink). Uśmiechniętą, świetnie ubraną, promieniejącą luksusem. Początkowo przygląda się jej ukradkiem. Z czasem zaczyna się coraz bardziej gapić…

Do opowiedzenia tej historii Jos Stelling nie potrzebuje słów. Nie korzysta więc z dialogów, ograniczając się do spojrzeń, gestów, ruchu scenicznego. Zwiera jednak w swojej powieści wystarczająco dużo treści, by po filmie mieć o czym dyskutować. Bo to, że Galeria opowiada o wstydliwych fantazjach erotycznych w miejscach publicznych, jest oczywiste. Tylko kto je posiada w tym przypadku? Ona? On? A może społeczeństwo?

Jeśli czegoś brakuje Galerii, to rozbudowanej historii. Film trwa jedną czwartą czasu normalnej produkcji, a treści oferuje niewiele. Autor skupia się na budowaniu klimatu i niektóre sceny niepotrzebnie wydłuża. Nie zbacza jednak z kursu i przez cały czas wie, co chce osiągnąć. I właśnie tą konsekwencją osiąga końcowy sukces. Czytaj: tworzy całkiem przyjemną krótkometrażówkę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o damsko-męskich grach
– Cenisz pomysły (w tym kino bez dialogów)

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na gorrrące sceny
– Nie lubisz sklepów z bielizną

Michał Zacharzewski

Galeria, The Gallery, 2003, reż. Jos Stelling, wyst. Gene Bervoets, Anouska Wink, Raymonde de Kuyper

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.