Operacja Globus

Rok 1976. Reżim faszystowski w Hiszpanii wciąż ma się dobrze, ale ludzie są nieszczęśliwi. Dyktatura Franco nie odpowiada im. Sześciu młodych ludzi wpada na pomysł, by wybrać się ciężarówką dookoła świata. Dzięki znajomościom dwóch z nich udaje się zdobyć odpowiedni samochód oraz możnego sponsora, producenta ciężarówek o nazwie Pegasus. Wkrótce wyruszają na wyprawę swojego życia…

Film dokumentalny Operacja Globus opowiada ich historię. Podczas podróży przez Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową robili zdjęcia i kręcili filmy. Odwiedzili Paryż, Warszawę, Aleppo, Bombaj i Kalkutę. Czasami zatrzymywali się gdzieś na dłużej, by poznać miejscową kulturę, popracować, zarobić środki na dalszą podróż. Nie musieli się spieszyć. Do przejechania mieli 183 tysiące kilometrów i 113 krajów.

O tym, że nie dojechali do celu, dowiadujemy się już na wstępie. Gdzieś w Ameryce Południowej, zmęczeni trzema latami hipisowskiego życia, zrezygnowali z dalszej podróży. Dalej pojechał tylko jeden z nich, ale i on musiał zostawić ciężarówkę i wrócić do kraju, do umierającego ojca. Dziś, po czterdziestu latach, podejmuje próbę ustalenia, co stało się z wozem i jak mają się ludzie, których wówczas spotkał.

I o tym właśnie jest Operacja Globus. O podróży życia, o egzotycznych miejscach i wspomnieniach, które pozostają żywe nawet po czterdziestu latach. O grupce przyjaciół, którzy mieli fajny pomysł. Ten dokument nie zaskoczy cię szokującymi informacjami ani nie dostarczy zaskakujących ciekawostek. Pokaże jednak ludzi, którzy mieli odwagę realizować swoje marzenia. Może natchnie cię do czegoś podobnego?

Zobacz, jeśli:
– Sam marzysz o podróży dookoła świata
– Lubisz szalone pomysły

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, jak zdjęcia z Warszawy pojawiają się w segmencie o Peru
– Liczysz, że wyprawa zakończy się szczęśliwie

Michał Zacharzewski

Operacja Globus, Operation Globus, 2019, reż. Ariadna Seuba Serra

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.