Bill Cunningham, New York

Ten dokument z pewnością zainteresuje tych, którzy uwielbiają modę, fotografię uliczną i nieszablonowe osobistości. Jego bohaterem jest bowiem Bill Cunningham, nowojorski fotografik od lat współpracujący z redakcją magazynu The New York Times, a zwłaszcza jego stronami poświęconymi życiu miasta. Nieżyjący już mężczyzna – w chwili kręcenia dokumentu miał 82 lata – najbardziej interesował się tym, co noszą zwykli ludzie. Potrafił wyłuskać z tłumu oryginałów i uchwycić ich w nieszablonowy sposób.

Wyobraźcie sobie staruszka, który pędzi na rowerze zatłoczonymi ulicami, cudem tylko unikając zderzenia z taksówką. Od czasu do czasu zatrzymuje się, by z kimś porozmawiać, kogoś sfotografować. To jego pasja. „Dla zdjęcia zrobi wszystko. Porzuci mnie w połowie rozmowy i popędzi za kimś, kto wydał się mu interesujący”, wspomina Kim Hastreiter z Paper. Prócz niej w dokumencie wypowiadają się między innymi Anna Wintour, Tom Wolfe, Michael Bloomberg, Michael Kors czy Catherine Deneuve.

Co ciekawe, sam Cunningham nie pasjonował się modą. Nosił najczęściej takie same ciuchy, niebieską kurtkę roboczą za 20 dolarów i znoszone spodnie. Mieszkał w studio fotograficznym bez kuchni i z niewielką łazienką i sypiał na niewygodnym łóżku otoczonym teczkami z negatywami swoich zdjęć. Mimo to cieszył się powszechnym szacunkiem i uważany był za jedną z najciekawszych osobistości Nowego Jorku. Człowieka, który potrafił dostrzec zmieniającego się ducha miasta i uchwycić go na swoich zdjęciach.

Podejrzewam, że w Polsce Cunningham jest postacią niemalże anonimową, kojarzoną jedynie przez wąskie grono miłośników mody czy fotografii. Dokument Bill Cunningham, New York ma szansę to zmienić. To właśnie największa zaleta tego typu produkcji – chwytają to, czego zazwyczaj nie widać, i zapisują dla potomnych. Tak właśnie działał bohater tego filmu, który pozostawił po sobie mnóstwo wspaniałych zdjęć. Tylko trzeba wiedzieć, że to zrobił.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się modą
– Interesujesz się fotografią
– Interesujesz się Nowym Jorkiem

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie trawisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Bill Cunningham, New York, 2010, reż. Richard Press

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.