Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

To ważny film dla historii kina. Od niego w wytwórni Walta Disneya rozpoczęła się era pełnometrażowych animacji. Wcześniej owszem, produkowano kreskówki, ale raczej krótkie. Najczęściej kilkunastominutowe. W kinach wyświetlano je w specjalnych blokach „bajek” i uważano, że taki właśnie format wystarczy. A produkcje takie jak siedemdziesięciominutowy argentyński Apostoł uważano za dziwactwa.

Produkcja Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków była jednym wielkim eksperymentem. Rozpoczęła się w 1934 roku i trwała ponad trzy lata. Zaplanowany na 250 tysięcy dolarów budżet przekroczono sześciokrotnie, a zarówno żona Disneya, jak i jego brat – najbliższy współpracownik – nieraz namawiali go do porzucenia tego niedorzecznego pomysłu. Niesłusznie. Film okazał się spektakularnym sukcesem, błyskawicznie zwrócił koszty produkcji i przyniósł Disneyowi honorowego Oscara za tę właśnie produkcję.

Historia nie jest skomplikowana i zna ją właściwie każde dziecko. Zła Królowa dowiaduje się od magicznego lusterka, że jej przybrana córka Śnieżka stała się od niej piękniejsza. Kobieta postanawia zamordować dziewczynę. Oczywiście nie osobiście – zadanie to zleca myśliwemu. Ten postanawia darować królewnie życie. Aby plan się powiódł, Śnieżka nie może wrócić do zamku. Błąkając się samotnie po lesie, trafia do niewielkiego domku, w którym stoi siedem małych łóżeczek…

Historia historią, ale jak to zostało nakręcone! Animacja nawet dziś robi wrażenie płynnością i dbałością o detale, a wymyślone przez rysowników żarty bawią. Doskonale uchwycone charaktery krasnoludków mogą stanowić wzór dla twórców współczesnych filmów. Trudno również nie zwrócić uwagi na piękną muzykę i pomysły scenariuszowe, które przetrwały dekady i wykorzystywane są do dziś. Cóż, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków może i chwilami pachnie ramotką, nie jest też tak dynamiczna jak współczesne produkcje, ale nadal potrafi oczarować widzów.  Nie tylko tych najmłodszych!

Zobacz, jeśli:
– Nie widziałeś
– Masz dzieci i chcesz mieć półtorej godziny spokoju

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na porcję szalonego humoru
– Nie lubisz kina retro

Michał Zacharzewski

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Snow White and the Seven Dwarfs, 1937, reż. David Hand

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.