Tam gdzie żyją pająki

Popularność dokumentów przyrodniczych nie maleje. Widzowie uwielbiają śledzić historie egzotycznych zwierząt, podziwiać malowniczą przyrodę i dowiadywać się ciekawostek o gatunkach, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Podobno najchętniej oglądają produkcje o ssakach, ale wygląda na to, że nawet pająki są w stanie łyknąć. No bo jak inaczej wytłumaczyć powstanie dokumentu Tam gdzie żyją pająki? Próbą odstraszenia od telewizorów osób cierpiących na arachnofobię?

Prawda jest bowiem przerażająca. Pająki żyją wszędzie. Na każdym kontynencie, w każdych warunkach, w lasach, na polach, a nawet w domach. Bez większych problemów przedostają się do piwnic i mieszkań, rozciągają swoje sieci w miejscach, w których nikt by się tego nie spodziewał. Mają niesamowite umiejętności, a ich różnorodność gatunkowa zaskakuje. I między innymi o tym opowiada dokument Tam gdzie żyją pająki.

Jego twórcy stawiają na ciekawostki, ale nie proponują wycieczki po świecie. Pokazują życie w niewielkim ogrodzie otaczającym stary, drewniany domek. Podglądają skakuna, ukośnika, zyzusia tłuściocha i kilka innych niezwykłych pająków. Ten poluje pod wodą, tamten upodabnia się do kwiatu i w ten sposób wabi swoje ofiary, jeszcze inny potrafi pleść niesamowicie mocne sieci. Różnorodność zwyczajów godowych jest nie mniej zaskakująca.

Atutem Tam gdzie żyją pająki są również doskonałe zdjęcia makro oraz rozsądny, nieprzeładowany informacjami komentarz. Niektórym widzom mogą przeszkadzać scenki fabularne – po ogrodzie krążą dzieciaki, które go sprzątają, zaglądają też do domu, który ma zostać rozwalony. Chwilami patrzymy na pająki ich oczyma. Cóż, dzięki tym zabiegom Tam gdzie żyją pająki sprawdzi się również na lekcji przyrody. To ciekawy dokument, ale niewiele wnoszący do świata sztuki filmowej.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty przyrodnicze
– Kochasz pająki

Odpuść sobie, jeśli:
– Cierpisz na arachnofobię
– Nie cierpisz filmów, które uczą

Michał Zacharzewski

Tam gdzie żyją pająki, Where Spiders Dwell – Tumultuous Terrains, 2017, reż Adam Schmedes

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.