Człowiek przejadł Ziemię

Najpierw smog, teraz fala upałów i gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Wkrótce zapewne problemy z wodą i pustynnieniem, gwałtowne załamanie się rolnictwa. Nie da się dłużej ukrywać, że klimat zmienia się. Naukowcy udowodnili zresztą, że to efekt działalności człowieka, a ściślej stałego i niepohamowanego zanieczyszczania naszej planety szkodliwymi substancjami.

Człowiek przejadł Ziemię to francuski dokument opowiadający o historii owych zanieczyszczeń. Tym samym nie ma tu naukowców ględzących o niszczącym wpływie dwutlenku węgla na atmosferę czy polityków wyjaśniających, dlaczego wspierają niszczenie przyrody. Jest za to historia industrializacji przypadającej na XIX i XX wiek. A nawet koniec XVIII-ego, kiedy to na skutek intensywnej działalności człowieka ceny drewna służącego do opalania domów oraz pierwszych pieców fabrycznych gwałtownie skoczyły. Po prostu zaczęło brakować lasów, a transport tego mało wydajnego surowca z odległych tartaków wydawał się nieopłacalny. Ludzkość potrzebowała nowych źródeł energii – i dlatego właśnie sięgnięto po węgiel.

Zbiegło się to z gwałtownym rozwojem technologicznym, a także pojawieniem się pierwszych silników parowych. A potem? Potem wielkie korporacje zaczęły się okopywać. Blokować rozwój konkurencyjnych technologii, zwłaszcza tych czystych. Szkodzić pracom nad ogniwami słonecznymi. Likwidować w miastach trolejbusy i zastępować jej autobusami. Każda kolejna wojna światowa oznaczała gwałtowny wysyp wynalazków, które później wykorzystywano „dla dobra ludzkości”, w rzeczywistości szkodząc naturze. Stawiano na plastiki, rolnictwo przemysłowe, chaotyczną urbanizację, regulację rzek…

Trudno nie zgodzić się z tezą reżysera, że od kilkuset lat systematycznie zatruwamy naszą planetę i coraz bardziej realne wydaje się, że już jej nie uratujemy. Szkoda więc, że Człowiek przejadł Ziemię nie oszałamia. Niby efektownie łączy stare kroniki filmowe i reklamy z sugestywną narracją, ale w sumie nie wnosi do tematu nic nowego. Pojawiają się ciekawe detale, jak choćby informacje o sabotowaniu prac nad czystymi źródłami energii i wykorzystującymi je urządzeniami, ale to detale. Sam dokument głównie powtarza to, co wszyscy już wiemy…

Zobacz, jeśli:
– Jesteś proekologiczny
– Interesujesz się historią przemysłu

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na zaskakujące informacje
– Masz nadzieję na ciekawe wypowiedzi naukowców

Michał Zacharzewski

Człowiek przejadł Ziemię, L’homme a mangé la Terre, 2019, reż. Jean-Robert Viallet

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.