Koniec wszystkiego

Już w Szczypcie śmierci amerykańska pisarka Megan Abbott pokazała, że ma nie tylko talent, ale i własny styl. Pisze książki krótkie, duszne, niepokojące, trochę może nostalgiczne. Z pogranicza dramatu obyczajowego i kryminału. Stosuje zdania krótkie, rytmiczne, a na wydarzenia patrzy z perspektywy bohaterki. Tym razem jest nią trzynastoletnia Lizzie Hood.

Lizzie wydaje się typową nastolatką. Ma swoje pasje, kochających rodziców, szkołę i najlepszą przyjaciółkę, mieszkającą po sąsiedzku Evie. Obie wydają się nierozłączne do chwili, w której Evie znika. Niemalże rozpływa się w powietrzu. Lizzie będzie musiała spojrzeć w głąb serca i wrócić do swoich wspomnień, by ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Złożyć wspomnienia, niekiedy pojedyncze słowa w jedną całość.

Koniec wszystkiego nie jest łatwą lekturą. Napisana w pierwszej osobie powieść jest chwilami poetycka, innym razem brutalnie realistyczna, a dotyka tematów trudnych, między innymi pedofilii. Mam jednak wrażenie, że omija rafy banału i bardzo trafnie chwyta rozedrganie dojrzewającej właśnie bohaterki. Nie wykłada niczego na ławę. Wiele kwestii ukrywa bądź pozostawia decyzji czytelnika. To on musi się domyśleć, zinterpretować, ocenić. W efekcie każdy dostrzega tu co innego.

Jakże inna to wizja trzynastolatek od tej, do której przyzwyczajają nas popularne powieści YA. Zamiast płycizn i naiwności Megan Abbott oferuje klimat noir charakterystyczny dla kina i literatury sprzed kilkudziesięciu lat. I na tym wygrywa. Bo choć Koniec wszystkiego nie jest lekturą dla wszystkich, to jednak zapada w pamięć. I nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Joel

Koniec wszystkiego, The End of Everything, Megan Abbott

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.