Elon Musk. Co naprawdę myśli

Założyciel PayPala, Tesli i SpaceX to niewątpliwie ciekawy człowiek. Nie tylko zdolny biznesmen, ale też wizjoner, który potrafi ze swadą opowiadać o swoich pomysłach czy szeroko rozumianej przyszłości. Szkoda więc, że z książki Elon Musk. Co naprawdę myśli niewiele się o nim dowiemy. Zresztą to nawet nie biografia, a zbiór krótkich, często kilkuzdaniowych wypowiedzi na różne tematy, zebranych z jego publikacji, wywiadów, nagrań dostępnych na YouTube.

Kto o Musku słyszał, z pewnością wie, o czym facet może opowiadać. W końcu zainteresowania ma bardzo różnorodne. Zaczynał od płatności internetowych (PayPal) oraz przedsiębiorstw internetowych, na których dorobił się miliardów. Z czasem zainwestował w produkcję samochodów elektrycznych i upiera się, że właśnie one stanowią przyszłość branży. Wreszcie podbój kosmosu. Rzecz o tyle ważna, że stanowi swego rodzaju zabezpieczenie ludzkości. Gdyby na naszej planecie coś poszło nie tak, ludzkość mogłaby wyruszyć na poszukiwania Nowej Ziemi.

W wypowiedziach Musk przedstawia swoją filozofię życiową i biznesową. Opowiada o swoich obawach dotyczących przyszłości, o efekcie cieplarnianym i ekologii, o zanieczyszczeniach związanych ze współczesną cywilizacją i brakiem odpowiednich działań naprawczych. Zwraca uwagę na oczywistości, choćby to, że podbój kosmosu zatrzymał się w miejscu czy wręcz się cofa, a dotychczas stosowane rozwiązania (jak chociażby niezwykle drogie „jednorazowe” rakiety) były niewłaściwie.

Musk w swoich wypowiedziach mówi naprawdę dużo, choć często się powtarza. Bywa zabawny, a niekiedy również błyskotliwy. Mimo to Elon Musk. Co naprawdę myśli rozczarowuje. Książka zapewnia lekturę może na dwie godziny, w dodatku nieco chaotyczną i sprawiającą wrażenie napisanej po łebkach. Zdecydowanie wolałbym przeczytać biografię amerykańskiego przedsiębiorcy lub analizę jego poglądów niż przebijać się przez cytaty, które nie zawsze tworzą spójną całość.

Joel

Elon Musk. Co naprawdę myśli, Maciej Gablankowski, Znak Horyzont

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Elon Musk. Co naprawdę myśli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.