Kusząca alternatywa

Lata dziewięćdziesiąte wciąż są nieprzebraną kopalnią dobrych albo przynajmniej przyzwoitych pomysłów. Nawet kręcone wówczas filmy telewizyjne potrafią zaskoczyć przemyślanymi pomysłami lub chociażby koncepcjami rodem z powieści science-fiction. Tak jest z Kuszącą alternatywą, która łączy w sobie elementy dramatu, romansu i widowiska SF.

Emmet Lach to typowy szalony naukowiec, który z dala od wielkich laboratoriów tworzy genialny wynalazek – maszynę umożliwiającą podróże pomiędzy wymiarami. Do alternatywnego świata wyruszają dwaj jego dobrzy koledzy, Creed i Bollandine. I są pod wrażeniem Los Angeles, do którego trafiają. Miasta czystego i bezpiecznego, w którym ludzie często się uśmiechają i mają niewiele trosk. Okazuje się w dodatku, że lokalny odpowiednik Creeda zginął podczas Pustynnej Burzy i ten oryginalny – jako cudownie ocalony – może zająć jego miejsce. Niestety, wkrótce pojawią się problemy…

Los Angeles z innego wymiaru jest bardzo interesujące. Elvis wciąż żyje, samochody stanowią wspólną własność, a przestępczość została niemal całkowicie wyeliminowana. Ta wizja jest całkiem sensownie przedstawiona, chociaż aż się prosi o więcej ekranowych minut. Reżyser Peter Werner woli jednak skupić się na akcji i pokazać problemy bohaterów, które niczym specjalnym nie zaskakują. Jako film akcji Kusząca alternatywa wcale nie jest kusząca.

Trudno mówić tu o rozmachu, kiedy efekty specjalne są słabe. Obraz ma nieco wolniejsze tempo niż współczesne produkcje i chwilami wydaje się dość siermiężny. Jego zaletą jest jednak sprawnie opowiedziana historia, dopracowana w szczegółach i dająca bohaterom czas na zanurzenie się w problemach. Dziś podobnych produkcji kręci się zdecydowanie zbyt mało.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tematykę alternatywnych wymiarów
– Nieraz zastanawiasz się, jak to jest być kimś innym

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz tanich produkcji sprzed dwóch dekad
– Liczysz na szybką akcję i fajne efekty

Michał Zacharzewski

Kusząca alternatywa, Tempting Fate, 1998, reż. Peter Werner, wyst. Tate Donovan, Abraham Benrubi, Matt Craven, Phillip Baker Hall, Ming-Na

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.