Everyday Miracles S01 (serial)

Mike Miodownik to wykładowca na University College w Londynie – specjalista od wszelkiej maści materiałów. Od wielu lat nie tylko opowiada o nich studentom, ale kręci również filmy i seriale dokumentalne. Dwuodcinkowy Everyday Miracles można obecnie zobaczyć w polskim Netfliksie i jest to co najmniej ciekawa propozycja.

Autor postanowił przyjrzeć się materiałom, które w przeciągu ostatnich 150 lat mocno zmieniły świat, w którym żyjemy, a wciąż są niedoceniane. Wszyscy wiemy, że rewolucji dokonała kolej, lotnictwo, także układy scalone – w rzeczywistości wielu codziennych przedmiotów nie byłoby, gdyby właśnie nie nowe materiały. Jakie? Proste. Ot, pianka termoelastyczna, której używa się niemalże wszędzie, choćby w fotelach samochodowych czy materacach domowych kanap. Albo sklejka, która umożliwia tworzenie mebli o fantazyjnych kształtach czy hartowane szkło, dzięki któremu po wypadku samochodowym nie kończymy z kilkoma potężnymi odłamkami wbitymi w tętnicę…

Miodownik ciekawie opowiada o tych wszystkich wynalazkach. Sięga do historii i pokazuje zmianę, jaka dokonała się dzięki określonym materiałom. Często zagląda też do fabryk i podziwia proces produkcyjny, a jeśli to możliwe, zakłada okulary ochronne samemu tworzy daną substancję w swoim niewielkim, przenośnym laboratorium. Parę razy pokazuje przewagę nowych materiałów – tak jest wtedy, kiedy urządza wyścig rowerowy. Maszyna zaopatrzona w łańcuch i gumowe opony okazuje się znacznie szybsza, choć starszą o kilkadziesiąt lat konkurentkę prowadzi zawodowiec.

Osobiście cieszę się, że serial obejrzałem. Dzięki Everyday Miracles zacząłem doceniać niektóre materiały oraz dostrzegać ich masowość. Sklejkę mają w domu wszyscy, nawet jeśli się do niej nie przyznają. Ba, nieraz pogardzają nią. A to fajna rzecz przecież. Podobnie szkła powiększające, żyletki, pończochy. Sporo tego!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz lekkie dokumenty dostarczające konkretnej wiedzy
– Interesujesz się materiałami i wynalazkami

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś odporny na wiedzę
– Nie lubisz ludzi wykształconych

Michał Zacharzewski

Everyday Miracles: The Genius of Sofas, Stockings and Scanners, 2014, wyst. Mike Miodownik

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.