Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz

Cywilizacja niesie zagrożenia. Liczne. Największe chyba sieć, bo wciąż jej dobrze nie znamy i nie wiemy, na co tak naprawdę pozwala, kiedy wpadnie w niepowołane ręce. A na pewno wpadnie, jest przecież powszechnie dostępna. To nie pistolet czy bomba atomowa, by dało się odciąć od niej ludzi, którzy nie powinni się do niej zbliżać.

Każdy z nas codziennie siada przy komputerze, loguje się w tym czy innym serwisie, korzysta z urządzeń podłączonych do netu. I to właśnie wykorzystał Jakub Szamałek, by nas trochę postraszyć. Jego powieść Cokolwiek wybierzesz rozpoczyna się od dramatycznego wypadku. Kierujący rozpędzonym samochodem gwiazdor programów dla dzieci, niejaki Ryszard Buczek, wypada z trasy i ginie niemal na miejscu. Informacja o tym tragicznym wydarzeniu błyskawicznie wpada w łapki Julity, „dziennikarki” popularnego serwisu plotkarskiego. Napisany przez nią na poczekaniu njus cieszy się olbrzymią poczytnością i w jakiś sposób rekompensuje jej brak posady w wymarzony Newsweeku.

Julita ma bowiem ambicje. Kiedyś chciała pracować w prawdziwej gazecie, przygotowywać poważne teksty, prowadzić dziennikarskie śledztwa. Rzeczywistość zmusiła ją do zatrudnienia się w konkurencji Pudelka, ale swoich marzeń nie porzuciła. Dlatego postanawia przyjrzeć się bliżej sprawie i zwraca uwagę na drobne, ale dziwne detale. Ot, popękane i zniszczone paznokcie zawsze zadbanego Buczka. Biedna dziewczyna nie wie, że wkrótce za sprawą pewnego hackera jej życie wywróci się do góry nogami.

Książkę Cokolwiek wybierzesz czyta się (czy raczej wciąga) naprawdę dobrze. Jest sprawnie napisana, ma szybkie tempo i sensacyjną fabułę. Jednocześnie nie jest wyssaną z palca bajką. Niemal wszystkie sztuczki, które stosuje hacker, są możliwe do zrealizowania bardzo prostymi środkami. Tylko niektóre to już wyższa szkoła jazdy, ale – sądząc po doniesieniach prasowych – wcale nie science fiction. Tym samym powieść Jakuba Szamałka, współscenarzysty komputerowego Wiedźmina, stanowi bardzo interesującą lekturę dla osób, które korzystają z sieci, ale nie wiedzą, z jakim ryzykiem się to wiąże.

A teraz rozłączcie się. Wróg czuwa. Może właśnie próbuje włamać się na twoją komórkę!

Joel

Cokolwiek wybierzesz, Jakub Szamałek

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.