Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać

Krew i seks zawsze się sprzedawały. Od najdawniejszych czasów to właśnie one emocjonowały publikę, wręcz rozpalały ją do czerwoności. W kinie jest podobnie, ale nie wszyscy twórcy po nie sięgają. Woody Allen na przykład unika krwi. Nie lubi brutalności i przemocy. Za to seks jest jednym z głównych tematów jego filmów. Po prostu kręci filmy o związkach damsko-męskich, których seks jest oczywistą składową.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać to jego klasyczna komedia z początku lat siedemdziesiątych, a więc czasów, gdy Allen więcej błaznował, a mniej filozofował czy poruszał. Może właśnie dlatego film podzielił na siedem części, często naprawdę absurdalnych. Opowiada między innymi o lekarzu zakochanym w owcy, kobiecie osiągającej orgazmy tylko na forum publicznym czy błaźnie próbującym uwieść królową. W jednym z odcinków Allena ściga gigantyczna kobieca pierś, w innym grupka odzianych na biało plemników szykuje się do rozpoczęcia podróży w nieznane.

Osoby, które wychowały się na „starym” Allenie, tym z ostatnich kilkunastu lat, będą zapewne tym filmem zaskoczone. Nowojorski reżyser w jakimś stopniu wraca tu do swoich korzeni, do standupu, z którego się wywodzi. Zręcznie posługuje się absurdem, potrafi być wulgarny, miewa celne spostrzeżenia, ale nie stara się za wszelką cenę pobudzić do myślenia. Bardziej zależy mu do śmiechu, a stosuje w tym celu między innymi swoje słynne błyskotliwe jednozdaniówki. Warto zwrócić uwagę, że na ekranie pojawiają się gwiazdy – między innymi Burt Reynolds (Ostatnia gwiazda kina), John Carradine czy Gene Wilder.

Tylko czy rzeczywiście Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać zawiera to, co obiecuje tytuł? Zdecydowanie nie. Nie ma tu za wiele seksu, nie wspominając o jakiejkolwiek erotyce. Film stanowi po prostu zbiór szalonych gagów połączonych bardzo wątłą nitką fabularną, niekiedy przeciętnie zainscenizowanych i nie zawsze dobrze sfilmowanych. Ważne jest jednak to, że obraz bawi. Po to przecież ogląda się komedie!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Woody’ego Allena
– Nie lubisz Woody’ego Allena

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś pruderyjny
– Poczucie humoru jest wg ciebie dla mięczaków

Michał Zacharzewski

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać, Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask, 1972, reż. Woody Allen, wyst. Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Anthony Quayle, Louise Lasser, Burt Reynolds, Lynn Redgrave, Gene Wilder,

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.