Permanent

Wyobraź sobie film, który nie ma swojego trailera na serwisie YouTube. O czym to świadczy? Moim zdaniem o niskim budżecie tej produkcji i kompletnie amatorskim podejściu do promocji. Ktoś miał w poważaniu zaprezentowanie swojego dzieła widzom, być może nawet w ogóle nie chciał go prezentować. Kto wie, może Permanent to szkolna etiuda Moseticha, która nieoczekiwanie rozrosła się do rozmiarów filmu pełnometrażowego? Cóż… Bywają i pięćdziesięcioletni studenci. Dość powiedzieć, że nawet jako etiuda ta produkcja jest słaba.

Permanent to dramat gangsterski opowiadający o kilku niezwiązanych ze sobą osobach, których linie życia nieoczekiwanie przecinają się. Każda w ten czy inny sposób związana jest z mafią; pojawia się tu między innymi były gangster oraz policjant pracujący pod przykrywką. W tle są oczywiście narkotyki, prostytucja, jakieś wymuszenia, ale cóż z tego – fabuła bywa momentami niejasna, a niektóre zwroty okoliczności wydają się kompletnie niewiarygodne.

Nie pomagają aktorzy, którzy grają słabo. Podejrzewam, że część winy spada tu na reżysera, który nieumiejętnie ich prowadzi i źle rozplanowuje niektóre sceny. Dziwaczne przejścia czy źle brzmiące dialogi dodają im sztuczności. Problemem jest też dźwięk, który dudni, jakby film nagrywano w studni. Cóż, budżet w wysokości 15000 dolarów nie pozwolił na zatrudnienie profesjonalnych dźwiękowców i popracowanie nad odgłosami w studio. Nawet polskie filmu brzmią lepiej.

Jeśli Permanent czymś się broni, to całkiem przekonującą wizją takiego Bostonu, jakiego turysta nie zobaczy. Biednego, niepokojącego, brzydkiego, ale niezwykle wiarygodnego. Podobać się mogą zdjęcia, wreszcie same postacie, które nie są dobre ani złe. Tu nie ma bohaterów, każdy ma coś za uszami, nawet jeśli kieruje się sensownymi motywacjami. Tylko czy to wystarczająca zaleta, by poświęcić sto minut na Permanent? Szczerze wątpię!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz niezależne produkcje gangsterskie
– Nie odstrasza cię koszmarny dźwięk i słabe aktorstwo

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz produkcji nakręconych za grosze
– Boston chcesz widzieć piękny

Michał Zacharzewski

Permanent, 2014, reż. John Mosetich, wyst. Marie Blaise, David Dallas, Erica Derickson, Bejamin Jones, David Ryan Kopcych, Jim Powers

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.