The Spy and the Thief

Powieści detektywistyczne ukazujące się regularnie w prasie – pod postacią krótkich opowiadań – cieszyły się tuż po wojnie olbrzymią popularnością. Edward D. Hoch należał do najpoczytniejszych ich autorów. Napisał blisko tysiąc tekstów, z których większość przepadła gdzieś na strychach i w skupach makulatury. Wydawnictwo Open Road od pewnego czasu stara się je przypominać. Tomik The Spy and the Thief zawiera kilkanaście tekstów poświęconych dwóm popularnym bohaterom opowiadań Hocha – szpiegowi i złodziejowi.

Szpiegiem jest niejaki Jeffrey Rand, pracownik brytyjskiego wywiadu. Gość nie zajmuje się jednak strzelaniem do agentów wroga ani też włamywaniem się do ich tajnych baz. Skupia się na zagadkach, z którymi zmaga się wywiad, często związanych z szyframi. I za każdym razem radzi sobie z nimi. Przykład? Historyjka, w którym wrogi agent zostaje zastrzelony przez swojego sojusznika przed położeniem łap na księdze szyfrów. Dlaczego zabito go przed, a nie po wykonaniu zadania? Rand dowie się tego. Rozwiąże też kilka innych spraw.

Złodziejem jest niejaki Nick Velvet. Facet pracuje na zlecenie – bierze 20000 dolarów za każdą robotę i jest gotów zwinąć wszystko, pod warunkiem że nie będzie to rzecz oryginalna i cenna. W opowiadaniach zapisanych w tomiku kradnie między innymi wodę z basenu, kilka liter z neonu na nowym wieżowcu, gipsowego lwa i prawdziwego tygrysa. Zadania nie są trudne, a zabawa polega na rozszyfrowaniu motywów zleceniodawcy. Velvet nigdy ich nie poznaje i musi sam je odkryć.

Opowiadania czyta się przyjemnie. Między innymi dlatego, że zostały napisane stosunkowo prostym językiem i nie mają zbyt skomplikowanej fabuły. Czuć w nich klimat ramotki, takiego przedwojennego filmu z przestępcami-dżentelmenami, gładkimi zdaniami i naiwnymi niekiedy dialogami. Ale i tak pomysły Edward D. Hoch miał niesamowite. Trochę mi ich brakuje we współczesnych opowiadaniach.

Joel

The Spy and the Thief, Edward D. Hoch, Wydawnictwo Open Road

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.