Straszna kobieta

Widziałem kiedyś film o strasznej kobiecie. Amerykański. Nazywał się Dziewczyna moich koszmarów. Potwierdzał jedynie obiegową opinię, że ukochana po ślubie strasznie się zmienia. Co robiła Lila, że zasłużyła na miano potwora? Bekała i puszczała bąki, słuchała irytującej muzyki przez radio, wyżywała się na ukochanym w łóżku, w przeszłości brała kokainę, a obecnie… cóż, wydmuchiwała napoje wyskokowe przez nos. No i miała parszywy, dominujący charakter.

Zaskakujące jest to, jak wiele Straszna kobieta z filmu Christiana Tafdrupa ma z nią wspólnego. Jasne, nie puszcza bąków i nie wydmuchuje niczego przez nos, ale też się w pewnym momencie zmienia. Rasmus (Anders Juul) poznaje Marie (Amanda CollinWybawienie) na imprezie u siebie w domu. Dosyć szybko zostają parą. Spędzają razem całe noce i świetnie się bawią. Można odnieść wrażenie, że nadają na tych samych falach i dobrze się wzajemnie uzupełniają.

Ale kiedy Marie zauważa, że Rasmus jest w niej zakochany, zaczyna czuć się pewniej. I robi to, na co ma ochotę. Dekoruje mieszkanie chłopaka według swojego pomysłu, nakazuje mu pozbycie się kolekcji płyt, wprowadza zasadę informowania o planach na wieczór. Niby nic nadzwyczajnego. Skoro mieszka się razem, to pewne rzeczy należy dograć. Tyle że przyzwyczajony do kawalerskiego życia chłopak zaczyna się w tym wszystkim dusić.

Straszna kobieta w odróżnieniu od Dziewczyny moich koszmarów nie jest komedią. To rasowy europejski dramat opowiadający o wojnie płci. Rasmus podbija serce Marie testosteronem. Zdecydowaniem i humorem. Potem, kiedy zaczyna mu na niej zależeć, wszystko to gubi. Pragnąc jej szczęścia, pozwala jej na zbyt wiele. Samemu się unieszczęśliwia. Reżyser Christian Tafdrup wcale nie odmalowuje jej jako strasznej kobiety. Raczej analizuje dwoje niedopasowanych do siebie ludzi, którzy jednak nie potrafią bez siebie żyć. I dlatego właśnie to dramat.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dobre kino europejskie o związkach
– Masz dość swojego partnera

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że zobaczysz tu straszną kobietę
– Albo że będzie bardzo śmiesznie

Michał Zacharzewski

Straszna kobieta, En frygtelig kvinde, 2017, reż. Christian Tafdrup, wyst. Anders Juul, Amanda Collin, Rasmus Hammerich, Nicolai Jandorf Klok

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.