Bella i Sebastian 2

Przepiękna opowieść o kilkuletnim Sebastianie i jego mądrym psie podbiła serca widzów w 2013 roku. Dwa lata później do kin trafiła jej kontynuacja. Również malownicza, choć chyba już nie tak dobra. Rozgrywająca się w Alpach podczas drugiej wojny światowej Bella i Sebastian wprowadzała ciekawy wątek Żydów przemycanych do Szwajcarii. W łagodny, dostosowany do emocji dziecka sposób pokazywała okrucieństwo wojny i przy okazji uczyła historii. Bella i Sebastian 2 toczy się po wojnie i tematów historycznych nawet nie dotyka.

Sebastian i jego dziadek wyczekują przyjazdu niewidzianej od kilku lat ciotki. Jej awionetka rozbija się jednak w górach, wywołując gigantyczny pożar lasu. Wszystko wskazuje na to, że Angelina zginęła na miejscu. Chłopiec namawia jednak dziadka do wynajęcia pilota, który zbadałby teren z powietrza. I wówczas starszy mężczyzna wyjawia mu tajemnicę. Otóż jedynym pilotem w okolicy jest… ojciec Sebastiana. Człowiek, który prawdopodobnie wygnał zimą jego matkę w góry i pewnie nawet nie wie, że ma dziecko.

Bella i Sebastian 2 łączy zatem dwa wątki – poszukiwań zaginionej ciotki wśród lasów trawionych ogniem oraz pierwszego spotkania ojca i syna, ludzi do tej pory całkowicie sobie obcych. Twórcom filmu udaje się je połączyć całkiem zgrabnie, w dodatku bez popadania w schematy. Akcja zyskuje przy okazji na dynamice, więcej jest malowniczych plenerów i scen akcji. Sebastian nadal pozostaje chłopcem nieposłusznym. Ma swoje zdanie i potrafi przeciwstawić się swoim opiekunom. Ten motyw towarzyszy jednak serii od początku.

Przede wszystkim jednak Bella i Sebastian 2 pozostaje ciepłą opowieścią o przyjaźni chłopca i zwierzęcia, pełną znakomitych zdjęć alpejskiej przyrody. Dzieciom sprawi frajdę, jednak i dorosłych ucieszy. Nie jest bowiem chaotyczną opowieścią pełną krzyków i szalonych pogoni, w czym gustują twórcy współczesnych kreskówek. To mądra bajka pokazująca, że wytrwałość czy odwaga to przydatne cechy, a do innych ludzi nie należy się zbyt szybko zrażać. Każdemu należy się szansa.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy pełne pięknych plenerów
– Irytuje cię ADHD współczesnych produkcji dla dzieci

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie chcesz pokazywać swoim dzieciom nieposłusznych bohaterów

Michał Zacharzewski

Bella i Sebastian 2, Belle et Sébastien, l’aventure continue, 2015, reż. Christian Duguay, wyst. Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Thierry Neuvic, Margaux Châtelier, Thylane Blondeau

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Bella i Sebastian 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.