Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy

Szwajcarzy? Niby naród jak każdy inny. W Trzecim człowieku pada nawet wiekopomne zdanie, że przez kilkaset lat pokoju stworzyli jedynie zegar z kukułką. Tyle że to nieprawda. Szwajcarzy rozsławili wszelkiej maści zegary, jednak nie oni je wymyślili. Opracowali za to masę innych, niepozornych wynalazków. Ot, cukier w kostkach, celofan, folię aluminiową, serki topione, ale też łańcuch rowerowy, gitarę elektryczną czy automatyczną sekretarkę. Z jednej strony prawa wyborcze przyznali kobietom rekordowo późno, z drugiej zaś mają niezwykle głęboko zakorzenioną demokrację i jako jedyni na świecie cyklicznie stosują referenda. To jak to z nimi jest?

Książka Wolfganga Koydla Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy próbuje spojrzeć na ów kraj z bliska. Opisuje charakter narodowy mieszkańców regionu oraz przyczyny jego wykrystalizowania się, bada również cechy, które pchały ich do stałego ulepszania wszystkiego, co tylko dało się ulepszyć. Sporo miejsca poświęca również wspomnianemu systemowi politycznemu, który wymusza na obywatelach interesowanie się otaczającą ich rzeczywistością i czynne uczestniczenie w życiu państwa. Ciekawych informacji tu nie brakuje.

Z drugiej jednak strony Koydl bezkrytycznie podchodzi do Szwajcarów i skupia się głównie na ich zaletach. Jasne, takie podejście wymusza temat książki, ale dla równowagi przydałoby się choćby wspomnieć o ich narodowych wadach. Denerwować może też nieco chaotyczny styl, w jakim książka jest napisana. Fakty trzeba tu wyłuskiwać spośród opisów i rozważań, często dotyczących tematów, które zostały przeanalizowane kilka stron wcześniej.

Najważniejsze jest jednak to, że Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy spełnia swoje założenia. To znaczy inspiruje. Zachęca do przeanalizowania czynników, które zadecydowały o sukcesie Szwajcarów, do wcielenia ich w swoim życiu czy firmie. Podaje przykłady konkretnych działań i opisuje ich przełożenie na życie codzienne. No i przybliża czytelnikowi kraj, który pozostaje stosunkowo mało znany. Niby Europa, niby idealna miejscówka na narty, ale konia z rzędem temu, kto naprawdę zna się na Szwajcarach…

Joel

Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy, Wolfgang Koydl

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.