Wszystko gra

Woody Allen zostanie zapamiętany jako wybity komik i autor wielu produkcji zabawnych, choć oczywiście niepozbawionych ambicji. Tymczasem w swoim dorobku ma zaskakująco dużo poważnych dramatów, obrazów smutnych i dających do myślenia. A także filmów, które zwyczajnie niepokoją, a jeśli bawią, to za sprawą ironii. Zalicza się do nich nakręcona w 2005 roku Wszystko gra. Naprawdę dobra rzecz.

Akcja filmu toczy się we współczesnym Londynie. Chris Walton (Jonathan Rhys Meyers) kończy karierę tenisową i rozpoczyna pracę instruktora w ekskluzywnym klubie dla lokalnych elit. Tam poznaje Toma Hewetta (Matthew Goodie) i zaprzyjaźnia się z nim. Wkrótce spotyka też jego siostrę Chloe (Emily Mortimer) i zaczyna się z nią widywać. Choć planują ślub, Chris wdaje się w romans z narzeczoną Toma, piękną Nolą (Scarlett Johansson). I będzie miał problem, którą z kobiet wybrać.

Najprościej nazwać Wszystko gra przegadanym dreszczowcem. Obraz przypomina bowiem późniejszy Sen Kasandry – rozpoczyna się jako zwykły dramat z życia ludzi, którzy liznęli bogactwa, i podsuwa im szansę na zdobycie fortuny. Okazuje się jednak, że to niemoralna propozycja, która pociąga za sobą konieczność przełamywania kolejnych granic. To właśnie samodestrukcyjne dążenia bohaterów są u Allena źródłem niepokoju oraz motywem napędowym fabuły.

Trudno też nie zauważyć, że reżyser nawiązuje do Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. Nie ogranicza się jednak do pewnych podobieństw fabularnych, lecz podejmuje z nią polemikę. I to polemikę na poważnie, gdyż wcześniej – w 1975 roku w filmie Miłość i śmierćDostojewskiego sparodiował. Widać wraz z upływem lat doszedł do wniosku, że rosyjski mistrz miał w wielu miejscach rację. Jeśli nie moralną, to przynajmniej formalną i psychologiczną. Świetnie naszkicowane postacie są bowiem jednym z największych atutów Wszystko gra. I choćby dla nich warto film obejrzeć.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Allena
– Lubisz opowieści o ludziach, których los wystawia na próbę

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz po Allenie komedii

Michał Zacharzewski

Wszystko gra, Match Point, 2005, reż. Woody Allen, wyst. Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers, Emily Mortimer, Brian Cox, Matthew Goodie, Ewan Bremner

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Wszystko gra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.