Koszmarna opowieść wigilijna

Świąteczny horror to gatunek w Polsce właściwie nieznany, a na zachodzie cieszący się sporą popularnością. Amerykanom rodzinna atmosfera gwiazdki kojarzy się nie tylko z ciepłem i prezentami, ale również demonami skrywającymi się gdzieś za kominkiem. Ich listę otwiera niemiecki Krampus, ale są też i gremliny, zbuntowane elfy oraz strzygi. I – jak okazuje się w Koszmarnej opowieści wigilijnej – parę innych niepokojących stworów.

Film Stevena Hobana to kilka wzajemnie przenikających się historii opowiadających o nocy wigilijnej. W jednej z nich trójka dzieciaków włamuje się do szkoły, w której rok wcześniej zamordowano dwoje uczniów. Okazuje się, że ukrywające się w podziemiach moce wciąż tam są i czekają na kolejne ofiary. Druga historia skupia się na policjancie, który razem z żoną i jej synem ścinają nielegalnie drzewo w lesie. Chłopiec gubi im się na kilka minut. Kiedy się odnajduje, nie jest już taki sam.

Bohaterem trzeciej opowieści jest rodzina, która odwiedza ciotkę Ettę. Starsza, nieprzyjemna kobieta ostrzega ich przed grasującym w pobliżu Krampusem. Coś, co wydaje się tylko naiwną bajeczką, szybko nabiera realnych kształtów. Czwarta i ostatnia historia przedstawia Świętego Mikołaja, którego elfy z nieznanych powodów zamieniają się w zombie. Święty zmuszony jest wypowiedzieć im krwawą wojnę.

Trochę to siermiężne opowieści. Fakt, niekiedy oryginalne, ale nie sprawiają, że serce podchodzi aż do gardła. Nie mają też odpowiedniej ilości elementów komediowych, by uznać je za przewrotną parodię gatunku czy choćby satyrę. Jeśli dodać do tego nieco toporne efekty oraz przeciętny klimat, Koszmarna opowieść wigilijna jawić się będzie jako dzieło wyrobnika. Osobiście jestem nim zawiedziony. Recenzje zachodnich krytyków były pozytywne. Okazały się bez pokrycia…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz składanki opowieści grozy
– Wierzysz w upiory i demony
– Uważasz, że Święty Mikołaj ma przechlapane z tymi elfami

Odpuść sobie, jeśli:
– Uwielbiasz się bać
– Masz alergię na kiepskie efekty

Michał Zacharzewski

Koszmarna opowieść wigilijna, A Christmas Horror Story, 2015, reż. Steven Hoban, wyst. Noah Staggs, George Buza, William Shatner, Rob Archer, Zoe De Grand Maison, Alex Ozerov

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Koszmarna opowieść wigilijna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.