Zodiak

Zodiakiem seryjnego mordercy, który pod koniec lat sześćdziesiątych oraz na początku siedemdziesiątych grasował w rejonie San Francisco. Z całą pewnością zamordował pięć osób oraz ranił dwie kolejne. W listach do redakcji miejscowych dzienników oraz telefonicznych rozmowach z policją przyznawał się do trzydziestu siedmiu ofiar. I choć podrzucał śledczym różne tropy, nigdy nie został złapany. Nie wiadomo też, dlaczego nagle przestał zabijać.

O Zodiaku nakręcono wiele filmów. Ten najgłośniejszy powstał w 2007 roku, a odpowiadał za niego David Fincher. Zodiak z 2005 roku – bohater niniejszego tekstu – to dzieło życia Alexandra Bulkleya, producenta wykonawczego kilku popularnych serii animowanych. Nie oznacza to wcale, że jego film jest radosny i wesoły. Wręcz przeciwnie, to ponury thriller psychologiczny pokazujący oparty na faktach, skupiający się na pracy detektywa Matta Parisha.

Wszystko zaczyna się w grudniu 1968 roku, kiedy nieopodal malowniczego jeziora zostaje zamordowana para nastolatków. Morderca wybija szybę w ich samochodzie zaparkowanym tuż przy drodze, a następnie kilkoma strzałami pozbawia ich życia. Nie zostawia śladów, dlatego śledztwo dość szybko grzęźnie w miejscu. Odbija się to na życiu prywatnym Parisha, mającego młodą żonę (Robin Tunney) i syna (Rory Culkin). Sześć miesięcy później Zodiak uderza ponownie. Tym razem godzinę po morderstwie dzwoni na komisariat i przyznaje się do popełnionego czynu. Wysyła też do gazet wiadomość z zaszyfrowanym tekstem, który ma pomóc policji w ustaleniu jego tożsamości. Nie jest to ostatnie zabójstwo, do którego się posuwa. W mieście zaczyna się robić niebezpiecznie, a Parish… Parish zaczyna mieć obsesję na punkcie śledztwa…

Zodiak opowiada oczywiście o jego pracy, ale pokazuje też wpływ, jaki ma ona na jego rodzinę. Pokazuje też społeczeństwo, które na różne sposoby radzi sobie z zagrożeniem. Niektórzy są przerażeni, oskarżają władzę o bezczynność. Inni wręcz przeciwnie, zachowują się prowokująco, jakby chcieli pokazać światu, że się nie boją. A Zodiak? Zodiak przepadł. I choć dziesięć lat temu wznowiono śledztwo w jego sprawie, wciąż nie zdołano ustalić jego tożsamości.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sprawą Zodiaka
– Docenisz to, że reżyser przygląda się też rodzinie Parisha
– Planujesz morderstwo idealne i szukasz wskazówek

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szybkie tempo akcji
– Chcesz wiedzieć, gdzie popełniono błąd w śledztwie

Michał Zacharzewski

Zodiak, The Zodiac, 2005, reż. Alexander Bulkley, wyst. Justin Chambers, Robin Tunney, Rory Culkin, William Mapother

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Zodiak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.