6 Years

Współczesne kino chętnie opowiada o miłości. Regularnie pokazuje młodych ludzi, którzy spotykają się, flirtują, kłócą, by potem być razem. Oczywiście zawsze napotykają jakieś przeszkody, które utrudniają im dogadanie się, jednak uczucie ostatecznie triumfuje. A co jest potem? Radosne życie, dobra praca, gromadka dzieci, szczęśliwa emerytura? Twórcy 6 Years mają nieco inne zdanie.

Mel i Dan są razem już sześć lat, od liceum. Nadal się kochają i wspólnie planują przyszłość. Znajomi patrzą na nich jak na „dziwolągów”. No bo jak to, pierwszy poważny związek i od razu „do grobowej deski”? Problem w tym, że zakochani wchodzą dopiero w dorosłe życie. Zaczynają rozumieć, co jest dla nich najważniejsze. Odkrywać, kim naprawdę są, jacy są i na czym im zależy. A to oznacza, że ich uczucie zostanie wystawione na bardzo poważną próbę.

6 Years pokazuje, jak łatwo zniszczyć to, co się ma. Wystarczy naruszyć dawny porządek, popełnić drobny błąd albo poddać się presji otoczenia. Potem wejdzie się już na drogę, z której nie ma odwrotu. Napięcia między Melem i Danem stopniowo narastają. Wątpliwości prowadzą do niepewności, niepewność zaś do kwestionowania istniejącego uczucia. Testowania go. Zagubienia. Niby banalne sprawy, ale mogące wiele zmienić.

Młodzi aktorzy dobrze wywiązują się ze swoich ról. W ich ustach dialogi brzmią wiarygodnie, zresztą wydają się „z życia wzięte”. W 6 Years nie ma żadnych górnolotnych przemyśleń, wzruszających scen obliczonych na poklask. Jest taka zwykła proza życia, może trochę podkręcona, udramatyzowana, skondensowana, by film lepiej się oglądało. I ogląda się – ze sporym zaciekawieniem.

Wojciech Kąkol

6 Years, reż. Hannah Fidell, wyst. Taissa Farmiga, Ben Rosenfield, Joshua Leonard, Peter Vack, Lindsay Burdge

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “6 Years

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.