Suspiria Soundtrack

Nakręcony przez włoskiego mistrza grozy Dario Argento horror Suspiria uchodzi dziś za klasykę gatunku. Na jego sukces składają się odpowiednio niepokojąca fabuła, świetne zdjęcia oraz montaż, wreszcie niepokojąca muzyka napisana przez progresywny zespół rockowy Goblin. Jego członkowie nie mieli najmniejszych trudności w przestawieniu się na muzykę symfoniczną. W dodatku udało im się tchnąć w nią mnóstwo klimatu.

Płytę otwiera rozciągnięta suita, której tło stanowią akustyczne chórki oraz z pozoru niedopasowane do siebie dźwięki. Wkrótce później pojawia się pulsująca syrena, szybko opanowująca utwór. Całość budzi skojarzenia z utworami granymi przez pozytywki. Kto wie, może nawet jest to kołysanka, ale towarzyszący muzyce niepokojący głos raczej zniechęca do wyciągania takich wniosków. Tak czy siak to temat przewodni Suspirii. Motyw, który jeszcze powróci i wbije się w pamięć słuchającego.

Większość utworów powstała przy pomocy wczesnych syntezatorów, wydających bardzo charakterystyczne dźwięki. Muzycy nałożyli na nie perkusję, basy, niekiedy również trąbki. W niektórych utworach – jak choćby w Black Forest – skupili się na rockowym rytmie, w innych – jak w nieobecnym w filmie jazzującym Blind Concert – dorzucili gitary oraz fortepian. Ciekawostką jest walczyk Death Valzer oraz wieńczące wydawnictwo intro, całkowicie już prog-rockowe, z szalejącymi gitarami elektrycznymi oraz pulsującą perkusją.

Klimat robią tu przede wszystkim świetnie pomyślane chórki oraz instrumenty etniczne, takie jak buzuki czy bębny tabla. Nic dziwnego, że wczesne wersje nagrań Goblina Argento zabierał ze sobą na plan. Puszczał tę muzykę aktorom, by wprowadzić ich w klimat. Największym wyróżnieniem dla członków zespołu pozostaje jednak fakt, że Halloween Main Theme Johna Carpentera – utwór powszechnie uważany za najlepszą kompozycję napisaną z myślą o horrorze – był inspirowany właśnie muzyką  z Suspirii.

Fifi

Suspiria Soundtrack, Goblin

Polub nas na Facebooku!

Reklama

2 uwagi do wpisu “Suspiria Soundtrack

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.