Kąpiel o północy

Wyświetlany w arthouse’owych kinach i stacjach telewizyjnych The Midnight Swim to kolejny film, który łączy elementy kameralnego rodzinnego dramatu z atmosferą rodem z kina grozy. Nie podąża jednak śladami Maggie. Unika dosłowności. Na dobrą sprawę nie pozwala sobie na fantazjowanie. Trochę szkoda, bo toczona w leniwym tempie opowieść trochę na tym traci i – co kuriozalne – ujmuje tej produkcji realizmu.

Trzy siostry wkrótce po tajemniczej śmierci matki wybierają się do domku nad jeziorem, w którym często bywały w dzieciństwie. Jedna z nich zabiera ze sobą kamerę, by nakręcić film dokumentalny o chwilach, jakie spędzają razem. To ważne – wydarzenia obserwujemy bowiem właśnie z jej perspektywy, często okiem sprzętu, który ze sobą wzięła. Jednak The Midnight Swim nie przypomina filmów typu found footage. O zabiegu tym przypominają nam jedynie pojawiające się czasem ujęcia czyichś stóp, kwiatków czy innych drobnych detali, które zainteresowały dziewczynę.

Obserwujemy mniej lub bardziej intymne chwile, które siostry spędzają razem. Ich rozmowy, czasami również kłótnie, wspólne wycieczki we wspomnienia, tańce i zabawy. Jedna z nich zaczyna spotykać się ze swoją dawną miłością. Inna próbuje odkryć tajemnicę pobliskiego jeziora, o którym mówi się, że jest przeklęte. Podobno przed laty utonęło w nim siedem sióstr, jedna po drugiej. Tu właśnie zginęła ich matka. Zanurkowała i nigdy już się nie wynurzyła. Czy pojawiające się na progu martwe ptaki mogą być wiadomością od niej?

Nie spodziewajcie się po The Midnight Swim klasycznej grozy. Tu nic nie wyskakuje zza kadru, nie leje się krew, nie ma przemocy. Niepokój budują niepokojące dźwięki, szepty sióstr, sekrety, które najwyraźniej skrywają. Pewnie dlatego zakończenie zawodzi. No i sama historia jest koszmarnie nudna. Długie sceny, w których niewiele się dzieje, nic nie wnoszące rozmowy, pozorna głębia. Nie dajmy się na nią nabrać. Za dużo jest artystycznego kina, które brakiem akcji próbuje zapełnić intelektualną pustkę.

Wojciech Kąkol

Kąpiel o północy, The Midnight Swim, reż. Sarah Adina Smith, wyst. Lindsay Burdge, Jennifer Lafleur, Aleksa Palladino, Beth Grant

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.