Niezłomny

To naprawdę niesamowita historia. Louis Zamperini, Amerykanin włoskiego pochodzenia, był trudnym nastolatkiem. Wdawał się w bójki, pił alkohol i palił w bardzo wczesnym wieku. Na ludzi wyszedł dzięki bratu, który zachęcił go do uprawiania sportu. Wkrótce chłopak bił już akademickie rekordy na milę. Był tak dobry, że w 1936 roku zdołał wywalczyć olimpijską kwalifikację. Finału w Berlinie nie wygrał, ale miał znakomity finisz, czym zwrócił na siebie uwagę Adolfa Hitlera.

Zamperini liczył, że zdobędzie medal cztery lata później w Tokio. Olimpiadę odwołano, a sam zawodnik wkrótce został powołany do wojska. W kwietniu 1943 roku jego samolot został zestrzelony podczas bombardowania Nauru i chłopak razem z dwoma innymi żołnierzami wylądował w wodzie. W pontonie spędzili blisko pięćdziesiąt dni, walcząc z głodem i pragnieniem, a także odpierając ataki rekinów. Ostatecznie dostali się do japońskiej niewoli. Podczas pobytu w obozie jenieckim wpadł w oko strażnika obozowego, który poprzysiągł sobie, że go złamie.

Tę dobrze znaną Amerykanom historię na ekran postanowiła przenieść Angelina Jolie. Stworzyła film więcej niż poprawny. Ogrom pracy włożyła w realistyczne odtworzenie detali. Dzięki temu na ekranie widzimy uzbrojenie i mundury wzorowane na tych z epoki, a także sprzęt, z którego wówczas korzystano. Nie ma tu żadnych zbędnych fajerwerków godnych kina sensacyjnego czy zbędnych ozdobników mających zwiększyć atrakcyjność produkcji. To spora zaleta Niezłomnego.

Szkoda, że filmowi brakuje emocji. Jolie przerzuca swojego bohatera z miejsca na miejsce, skupia się na odtwarzaniu kolejnych jego losów, lecz nie pozwala się nim przejąć. Brakuje scen, które mogłyby związać z nim widza, a jeśli już takowe się pojawiają, są banalne jak gnocci mamy Zamperiniego. Patetyczne chwilami dialogi ocierają się o twórczość Paulo Coelho. Za dużo tu banału, za dużo też klisz i podniosłości. Za mało natomiast zwykłego życia, prostej opowieści o chłopakach, którzy na wojnie mieli pecha. Jak setki tysięcy innych chłopaków…

Wojciech Kąkol

Niezłomny, Unbroken, reż. Angelina Jolie, wyst. Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Jai Courtney, Miyavi

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Niezłomny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.