Piramida

zdalaRok 1699. Polski kupiec zdobywa w Aleksandrii dwie mumie i próbuje przewieźć je do kraju. Podczas podróży pracujący dla niego żeglarze prześladowani są przez upiorne wizje i potworne sztormy. Wydarzenie to – przypomniane w zwiastunie – wprowadza w klimat filmu Piramida, który przed kilku laty próbował podbić kina. Niestety, na trailerze kariera polskiego kupca się kończy.

Grupka amerykańskich egiptologów odnajduje wśród piasków pustyni nietypową, trójścienną piramidę. Ponieważ w Kairze wrze, naród szykuje się do obalenia urzędującego prezydenta, bohaterowie nie mają czasu, by ją dokładnie zbadać. Wysyłają do jej wnętrza robota wypożyczonego z NASA. Kiedy ten zostaje uszkodzony przez grasujące w podziemnych korytarzach zwierzęta (prawdopodobnie wszechobecne dzikie psy), naukowcy postanawiają zejść po sprzęt osobiście i przyjrzeć się znalezisku z bliska.

To błąd. Pod ziemią szybko tracą orientację i wpadają w pułapki przygotowane przez budowniczych piramidy. W dodatku przekonują się też, że nie są tam sami. Mieszkające w piramidzie zwierzęta wyewoluowały. Stały się agresywne i niebezpieczne. Jednak to nie one są odpowiedzialne za słynną klątwę faraona. W ciemnościach czai się bowiem coś, czego nikt się nie spodziewa. I co dało się we znaki wszystkim, włącznie ze specjalistami od efektów specjalnych.

Film z całą pewnością wyróżnia się na tle konkurentów miejscem akcji oraz oryginalną fabułą. Niestety, dość szybko kręcona kamerami „z rąk bohaterów” historia zamienia się w standardową bieganinę w ciemnościach, okraszoną wyskakującymi z zaułków krwiożerczymi bestiami. Nie ma tu ani ciekawych dialogów, ani niebanalnych postaci, a kolejne trupy nie przeszkadzają uwięzionym archeologom prowadzić spokojnych, rzeczowych rozmów z uśmiechami na ustach. Przygodowy motyw eksploracji szybko ustępuje miejsca grozi. Skojarzenia z paryskim Jako w piekle, tak i na Ziemi nasuwają się więc same. Oba filmy są jednak równie słabe…

Wojciech Kąkol

Piramida, The Pyramid, reż. Grégory Levasseur, wyst. Ashley Hinshaw, Denis O’Hare, James Buckley, Christa Nicola

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Piramida

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.