America: Imagine the World Without Her

zdalaPrzez długie lata Stany Zjednoczone wydawały się symbolem sukcesu. To był kraj, w którym ludzie byli naprawdę wolni, spełniali swoje marzenia, wiedli spokojne życie w małych, uroczych domkach bądź wspinali się na szczyt. Dziś obraz USA wydaje się nieco mroczniejszy. Kraj boryka się z problemami gospodarczymi i wysoką przestępczością, a na świecie ma opinię agresora. Stąd już sam tytuł America: Imagine the World Without Her (Ameryka: Wyobraź sobie świat bez niej) budzi zainteresowanie. Niestety, jest mylący.

Film okazuje się konserwatywną propagandą. To dokument z tezą i dowodami na jej poparcie, daleki od obiektywnego spojrzenia na rzeczywistość. Punktem wyjścia dla jego twórców jest książka Howarda Zinna A People’s History of the United States, która na początku lat osiemdziesiątych temu wywołała sporo szumu wśród amerykańskich naukowców. Jej autor dowodził, że na przestrzeni lat Stany bogaciły się dzięki wyzyskowi – najpierw Indian, później czarnoskórych, wreszcie Meksykan i ludzi ubogich. Wprowadzenie gospodarki społecznej, socjalnej, a więc redystrybucyjnej, stanowiłoby jego zdaniem formę spłacenia zaciągniętego wówczas długu. To się twórcom America: Imagine the World Without Her nie do końca podoba.

Autorzy filmu starają się obalić obraz, który znamy z lekcji historii. Twierdzą na przykład, że Indianie w rzeczywistości wymordowali się sami (podczas wojen między plemionami), reszty zaś dokonały przywiezione z Europy wirusy. Masakry czerwonoskórych owszem, przytrafiały się, lecz nie były aż tak masowym zjawiskiem. Również trudno jego zdaniem oskarżać właścicieli niewolników o rasizm, zwłaszcza że również czarnoskórzy plantatorzy posiadali niewolników. Z kolei podbicie terenów meksykańskich okazało się dla nich zbawienne, co można ocenić porównując sytuację gospodarczą takiego Nowego Meksyku czy Kalifornii z tym, co znajduje się po drugiej stronie granicy.

Film można byłoby oglądać jak komedię bądź ciekawy pokaz zręczności w manipulowaniu faktami, gdyby nie to, że America: Imagine the World Without Her przekonała wielu widzów. Argumenty zaczerpnięte z tej produkcji nieraz powtarzają się w internetowych dyskusjach. Mają sporą siłę oddziaływania. Trochę jak w naszym Smoleńsku, dzielą społeczeństwo i niekoniecznie pokazują obraz prawdziwy. Warto o tym pamiętać i nie oglądać filmu bezkrytycznie.

Wojciech Kąkol

America: Imagine the World Without Her, reż. Dinesh D’Souza, John Sullivan

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.