The Dead Lands

zdalaDawno, dawno temu w Nowej Zelandii – tak właśnie można by zatytułować ten film. Akcja The Dead Lands toczy się bowiem przed kilkuset laty na terenie zielonej wyspy, póki co nieskalanej nogą białego człowieka. Gęste lasy zamieszkują pierwotne plemiona maoryskie toczące ze sobą krwawe wojny. Wkrótce zostaniemy świadkami jednej z nich.

Hongi, młody i niezbyt doświadczony syn wodza, pewnego dnia zauważa w lesie Wirepę, silnego, okrutnego wojownika wywodzącego się z sąsiedniego plemiona. Mężczyzna składa hołd kościom swoich przodków, a następnie je niszczy. O ten występek oskarża Hongiego i zapowiada krwawą zemstę. Wódz nie chce zatargów. Jest gotów oddać życie swojego syna w zamian za pokój, jednak Wirepę to nie interesuje. Kolejnej nocy wraz z grupką wojowników zakrada się do wioski i morduje wszystkich jej mieszkańców. Jedynie Hongi uchodzi z życiem. Wraz z tajemniczym kanibalem nazywającym siebie „wojownikiem” postanawia upomnieć się o sprawiedliwość.

Film przypomina głośne Apocaliptico czy choćby Rapa Nui. Widzimy bowiem pierwotną społeczność, obserwujemy jej zwyczaje wojenne, podziwiamy zapomniany język. Ich stroje, sposoby walki oraz stosowane narzędzia, wreszcie elementy słynnej haki robią olbrzymie wrażenie. Sama historia, choć banalnie prosta, okazuje się niezwykle współczesna. Podobnie jak i sposób filmowania scen akcji, dynamiczny i efektowny, a jednocześnie brutalny. Dzięki niemu film trzyma w napięciu od początku do końca.

To właśnie walki z The Dead Lands najbardziej zapadają w pamięć. Brakuje natomiast tła. Nie dowiadujemy się zbyt wiele o społeczności ówczesnych Maorysów, ich trybie życia, wierzeniach czy zwyczajach. Wojna z całą pewnością nie stanowiła ich chleba powszedniego, zwłaszcza że była wyniszczająca. Może jednak dla nowozelandzkiego widza – zapewne odbiorcy docelowego – taki film nie byłby ciekawy? Cóż, nie przekonamy się…

Michał Zacharzewski

The Dead Lands, reż. Toa Fraser, wyst. James Rolleston, Lawrence Makoare, Te Kohe Tuhaka

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!
Spis naszych recenzji kinowych na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.