Pokemon Go!

zdalaPełne zaskoczenie. Pokemony, stworki kojarzone dotychczas z grami przeznaczonymi na konsole Nintendo, nieoczekiwanie opuściły ów przytulny dom i przeniosły się na telefony komórkowe. Odniosły olbrzymi sukces. Mało oryginalny pomysł (patrz chociażby Ingress) został bowiem świetnie sprzedany i zamienił się w coś więcej niż zwykłą grę. To zjawisko społeczne, które ma szansę odcisnąć swoje piętno na życiu codziennym wielu ludzi, a także na… ekonomii!

Ale do rzeczy – Pokemon Go! to gra wykorzystująca postacie zabawnych stworków, popularnych dobrych piętnaście lat temu. Zabawa polega na wyszukiwaniu ich, chwytaniu i rozwijaniu, a tym samym poprawianiu statystyk ich trenera (gracza). W odróżnieniu od innych produkcji nie przemierza się tu jednak fikcyjnego świata stworzonego przez twórców programu, lecz ten realny! Program korzysta bowiem z technologii GPS.

Po uruchomieniu gry i stworzeniu postaci bądź zalogowaniu się i odczytaniu tej istniejącej, program łączy się z Internetem i wczytuje mapę okolicy. Następnie umieszcza na niej pokemony oraz tak zwane pokestopy (lokacje, w których zbiera się jajeczka oraz sprzęt). Trzeba fizycznie wyjść z domu i wybrać się na spacer, by je odnaleźć! Samo polowanie też jest niebanalne. Dzięki technologii Augmented Reality na ekranie komórki pojawia się obraz z kamerki i nałożone na nią spacerujące, baraszkujące czy biegające stworki! Można więc odnieść wrażenie, że naprawdę żyją one wśród nas!

Gra zmusza do aktywności fizycznej i zachęca do poznawania najbliższego otoczenia. Pokestopy znajdują się z reguły w najciekawszych miejscach w okolicy, czyli przy zabytkach, w modnych restauracjach, pod miejscami pamięci czy pomnikami. Aplikacja dobiera je automatycznie, więc potrafi zaskoczyć, czego przykładem niech będzie pojawienie się pokemonów w obozach zagłady. Na szczęście twórcy stopniowo eliminują tego typu miejsca z programu.

Coraz częściej pokemony pojawiają się też w placówkach komercyjnych, sklepach, kawiarniach czy miejscach imprez. W ten sposób przedsiębiorcy przyciągają do siebie potencjalnych klientów. Generalnie zabawa jest przyjemna, choć z pewnością nie dla wszystkich. Część użytkowników po kilkunastu minutach zwyczajnie nudzi się i nie widzi sensu w szukaniu kolejnych stworków. Niewiele to zmienia. I tak jednak w Pokemon Go! grają miliony ludzi na całym świecie. I wielu ginie wchodząc podczas polowania pod koła samochodów. To się nazywa oddanie!

Fifi

Pokemon Go, Android, iOS

Jedna uwaga do wpisu “Pokemon Go!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.