Pokemon Go!

zdalaPełne zaskoczenie. Pokemony, stworki kojarzone dotychczas z grami przeznaczonymi na konsole Nintendo, nieoczekiwanie opuściły ów przytulny dom i przeniosły się na telefony komórkowe. Odniosły olbrzymi sukces. Mało oryginalny pomysł (patrz chociażby Ingress) został bowiem świetnie sprzedany i zamienił się w coś więcej niż zwykłą grę. To zjawisko społeczne, które ma szansę odcisnąć swoje piętno na życiu codziennym wielu ludzi, a także na… ekonomii!

Ale do rzeczy – Pokemon Go! to gra wykorzystująca postacie zabawnych stworków, popularnych dobrych piętnaście lat temu. Zabawa polega na wyszukiwaniu ich, chwytaniu i rozwijaniu, a tym samym poprawianiu statystyk ich trenera (gracza). W odróżnieniu od innych produkcji nie przemierza się tu jednak fikcyjnego świata stworzonego przez twórców programu, lecz ten realny! Program korzysta bowiem z technologii GPS.

Po uruchomieniu gry i stworzeniu postaci bądź zalogowaniu się i odczytaniu tej istniejącej, program łączy się z Internetem i wczytuje mapę okolicy. Następnie umieszcza na niej pokemony oraz tak zwane pokestopy (lokacje, w których zbiera się jajeczka oraz sprzęt). Trzeba fizycznie wyjść z domu i wybrać się na spacer, by je odnaleźć! Samo polowanie też jest niebanalne. Dzięki technologii Augmented Reality na ekranie komórki pojawia się obraz z kamerki i nałożone na nią spacerujące, baraszkujące czy biegające stworki! Można więc odnieść wrażenie, że naprawdę żyją one wśród nas!

Gra zmusza do aktywności fizycznej i zachęca do poznawania najbliższego otoczenia. Pokestopy znajdują się z reguły w najciekawszych miejscach w okolicy, czyli przy zabytkach, w modnych restauracjach, pod miejscami pamięci czy pomnikami. Aplikacja dobiera je automatycznie, więc potrafi zaskoczyć, czego przykładem niech będzie pojawienie się pokemonów w obozach zagłady. Na szczęście twórcy stopniowo eliminują tego typu miejsca z programu.

Coraz częściej pokemony pojawiają się też w placówkach komercyjnych, sklepach, kawiarniach czy miejscach imprez. W ten sposób przedsiębiorcy przyciągają do siebie potencjalnych klientów. Generalnie zabawa jest przyjemna, choć z pewnością nie dla wszystkich. Część użytkowników po kilkunastu minutach zwyczajnie nudzi się i nie widzi sensu w szukaniu kolejnych stworków. Niewiele to zmienia. I tak jednak w Pokemon Go! grają miliony ludzi na całym świecie. I wielu ginie wchodząc podczas polowania pod koła samochodów. To się nazywa oddanie!

Fifi

Pokemon Go, Android, iOS

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pokemon Go!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.