Hubal

To jeden z lepszych polskich filmów wojennych. Arcydziełem na pewno nie jest, ale opowiada ważną historię niezwykłego człowieka. Majora Henryka Dobrzańskiego, tytułowego Hubala, który w czasie drugiej wojny światowej należał do pierwszych dowódców ruchu oporu i przez kilka długich miesięcy prowadził skuteczną walkę partyzancką z okupantem.

Wrzesień 1939 roku. Dowódca 110 pułku dowiaduje się o utracie szwadronu i dochodzi do wniosku, że dalszy opór nie ma sensu. Rozwiązuje formację, jednak jego zastępca – Hubal właśnie – postanawia kontynuować walkę. Przejmuje dowództwo i wraz z grupą wiernych sobie żołnierzy zaszywa się w lasach. Na odsiecz Warszawie nie rusza, gdyż ta chyli się już ku upadkowi. Za granicę też ostatecznie nie chce uciekać…

Za reżyserię filmu odpowiada Bohdan Poręba, ten sam, z którego regularnie kpił w swoich filmach Stanisław Bareja. Poręba był twórcą kontrowersyjnym, gorliwym komunistą, w dodatku polskim antysemitą tropiącym syjonistyczne spiski. W Hubala włożył olbrzymi wysiłek. Na planie pracował przez blisko dziesięć miesięcy, wiele scen kręcąc w miejscach, w których rzeczywiście działał Dobrzański. Stąd na ekranie zobaczymy prawdziwe Poświętne i tamtejszy kościół, a spalone podczas zdjęć, przeznaczone do rozbiórki chałupy istniały jeszcze w czasie wojny.

W role Hubala wcielił się Ryszard Filipski, wówczas czołowy „twardziel” polskiego kina i zarazem kolejny zadeklarowany komunista. Zagrał bardzo dobrze, tworząc przekonującą i przejmującą postać. Bo to naprawdę udany film, przemyślany, dopracowany, chwilami wręcz poetycki, okraszony doskonałą muzyką Wojciecha Kilara. Miłośnicy polskiej historii powinni go zobaczyć. Zresztą nie tylko oni.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią
– Lubisz polskie kino wojenne

Odpuść sobie, jeśli:
– Filmy sprzed pół wieku cię nie kręcą
– Czujesz niechęć do Poręby i Filipskiego

Michał Zacharzewski

Hubal, 1973, reż. Bohdan Poręba, wyst. Ryszard Filipski, Małgorzata Potocka, Tadeusz Janczar, Emil Karewicz, Andrzej Kozak, Zygmunt Malanowicz, Stanisław Niwiński, Józef Nowak, Tadeusz Schmidt, Jerzy Aleksander Braszka, Kazimierz Wichniarz, Henryk Giżycki, Bolesław Idziak, Eugeniusz Kujawski, Jerzy Korsztyn, Anna Milewska, Jan Stawarz, Irena Malkiewicz, Stefan Szmidt, Andrzej Żółkiewski, Wacław Ulewicz, Feliks Żukowski, Lucjan Dytrych, Jerzy Braszka, Andrzej Jurczak, Franciszek Trzeciak, Zbigniew Buczkowski, Lech Skolimowski, Tadeusz Teodorczyk, Janusz Cywiński, Kazimierz Borowiec, Bogdan Łysakowski, Stanisław Bieliński, Edward Lach, Edward Sosna, Jerzy Krasuń

Ocena: 7,5/10

Polub nas na FacebookuTikToku i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.