Dwie dosy

Komedia Dwie dosy powstała w 2014 roku i bardzo szybko trafiła na najważniejsze festiwale krótkich metraży. Na jednym z nich zachwycił się nią Danny Boyle, który później zaproponował Himeshowi Patelowi główną rolę w filmie Yesterday. Jak widać, opłaca się grywać w takich niepozornych produkcjach.

Całą historię poznajemy w retrospekcji. Pavan (Himesh PatelTenet), Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, opowiada dwóm kumplom z pracy o randce, na którą zabrał atrakcyjną blondynkę z tego samego piętra, Chloe (Eleanor Wyld). Chciał jej zaimponować, więc wybrał przytulną indyjską restaurację. Nie spodziewał się, że dziewczynę kręcą Indusi, że była już w tym lokalu, miała indyjskiego chłopaka, a nawet była w Indiach. I że jest dużo bardziej indyjska od niego…

Konsekwencje tego są oczywiście zabawne, choć niekoniecznie dla Pavana, które największy atut okazuje się w jego własnych oczach największą wadą. Humor płynie z jego zderzenia z „prawdziwymi Indiami w Londynie”, ale też z komentarzy owych kumpli, którzy śledzą jego historię, siedząc na kanapie wszędzie tam, gdzie uda się para bohaterów. Prosty trick, ale całkiem zabawny.

Dwie dosy nie tylko śmieszą, ale pokazują też sytuację imigrantów zawieszonych pomiędzy dwoma kulturami oraz modę na Indie, która przybiera niekiedy kabaretowe rozmiary. Pewnie za kilkanaście lat i nas to czeka, w końcu diaspora indyjska puchnie w Polsce w ostatnich latach i puchnąć jeszcze długo nie przestanie.

Zobacz, jeśli:
– Masz wolny kwadrans
– Też lubisz Indie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie znasz języka angielskiego
– Nie bawi cię brytyjski humor

Michał Zacharzewski

Dwie dosy, Two dosas, 2014, reż. Sarmad Masud, wyst. Himesh Patel, Eleanor Wyld, Martin Delaney, Dean Palinczuk, Jeff Mirza, Omar Khan, Javed Khan, Sharif Islam, Zaf Shabir

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.