Żegnajcie, supermarkety

Niewielkie sklepiki dominowały przez kilka wieków. Potem – w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku – zostały dość niespodziewanie zastąpione przez duże supermarkety. Olbrzymie sieci wypierały konkurencję dzięki swoim rozmiarom dającym im lepszą pozycję konkurencyjną w rywalizacji z dostawcami. Wydawało się, że niczego lepszego nie da się już wymyśleć. Tymczasem, jak dowodzą twórcy dokumentu Żegnajcie, supermarkety, sklepy te znajdują się w odwrocie.

Duże sieci handlowe tracą swoją pozycję na rzecz sieci jeszcze większych, bo internetowych. Po wejściu na rynek gigantów takich jak Amazon czy Alibaba nagle okazało się, że Carrefour czy Tesco nie mają już dawnej siły przebicia. Nawet jeśli łączą się w grupy (Copernic, CWT, Horizon, Agecore), nie są w stanie rywalizować ze stosującymi dumping rywalami. Amazon nieraz stosował już tę metodę: utrzymywał niskie ceny, by pozbyć się konkurencji, a potem windował je w górę, odrabiając wcześniejsze straty.

Dokument Żegnajcie, supermarkety skupia się również na zmianach technologicznych, jakie zachodzą w branży. To już nie tylko zakupy online, ale autonomiczne – pozbawione kierowców – pojazdy dowożące zakupy do klientów. Albo i wózki, które jednocześnie są kasami. Na bieżąco podliczają wartość zakupów, ważą towary, podają wszystkie ceny. Warto wspomnieć również o powstających w Chinach szklarniach, w których taki szpinak zbierany jest nawet 19 razy rocznie. I o strefach, w których z zakupionych produktów przygotowywane są w supermarkecie dania.

To naprawdę niesamowity film. Z jednej strony pokazuje oszałamiające technologie przyszłości, z drugiej straszy bezrobociem i rosnącą siłą zdehumanizowanych korporacji. Od czasu do czasu uderza też w nostalgiczne tony, pokazując problemy z wypracowaniem zysku, jakie obecnie mają markety. Nie przez przypadek kolejne sieci wycofują się z Polski, pozostawiając nas w świecie Żabek i dyskontów. Ich czasy pewnie też są już policzone… Cóż, Żegnajcie, supermarkety

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się branżą spożywczą
– Ciekawią cię nowe technologie
– Też masz sklep

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Żegnajcie supermarkety, So long, superstores?, 2022, reż. Remi Delescluse

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.