Kulturyści

Niewiele dokumentów z lat 70. przetrwało próbę czasu. Większość z nich została zapomniana i zaginęła gdzieś w odmętach dziejów. Tylko nieliczne wciąż są oglądane i podziwiane. Należy do nich obraz Kulturyści, któremu sławę zapewnił udział Arnolda Schwarzeneggera, wciąż jednej z największych gwiazd kina.

Film opowiada o grupie kulturystów przygotowujących się do konkursu Mr Olympia, który w 1975 roku odbył się w afrykańskiej Pretorii. Kandydatem do zwycięstwa jest oczywiście Schwarzenegger, który wygrał kilka poprzednich konkursów i wydaje się bezkonkurencyjny. Na siłowni ciężko pracuje, żartuje z kolegami, innym udziela wskazówek, jak prezentować się przed sędziami, by zrobić na nich jak największe wrażenie.

Są w Kulturystach i inni pretendenci do tytułu. Choćby Mike Katz, który w młodości był prześladowany przez inne dzieciaki za swoje żydowskie korzenie i okulary. Postawił na sport, został futbolistą, a po poważnej kontuzji przerzucił się na kulturystykę. Co innego Lou Ferrigno. To młody, niezwykle ambitny chłopak, który marzy o zdetronizowaniu Schwarzeneggera. Jest od niego wyższy, ale dużo mniej doświadczony. Trenuje wraz z ojcem, który dla niego zrezygnował z pracy zawodowej. Lou zostanie później aktorem, gwiazdą serialu o Hulku czy choćby filmu Klatka.

Znaczną część filmu podziwiamy mężczyzn ćwiczących w kolejnych siłowniach bądź prężących swoje muskularne ciała. Nieco rzadziej podglądamy ich prywatnie, choćby w autobusie czy domu. Nie dowiadujemy się wiele o tajnikach kuchni, choćby o dopingu. A jednak dzięki ich wzajemnym, luźnym relacjom, rozmaitym żartom czy chętnie udzielanej pomocy uświadamiamy sobie, że… fajnie byłoby pójść na siłownię. Kult mięśni udziela się widzowi Kulturystów. I to właśnie najlepszy dowód tego, że warto zobaczyć ten dokument.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz poznać Arnolda prywatnie
– Samemu ćwiczysz

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz męskich, umięśnionych ciał
– Uważasz, że taka budowa ciała to choroba

Michał Zacharzewski

Kulturyści, Pumping Iron, 1977, reż. Robert Fiore, George Butler, wyst. Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Serge Nubret, Mike Katz, Matty Ferrigno, Victoria Ferrigno, Ed Corney, Robbie Robinson, Frank Zane, Marianne Claire, Lee Dichter, Roger Callard, Ken Waller, Franco Columbu, Jimmy Williams, Patrick Reynolds

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.