The Perfect Store – Adam Cohen

To stara książka. The Perfect Store: Inside eBay powstała na początku pierwszej dekady XXI wieku. W internecie to nie tyle epoka, co cała era. Wszystko się zmieniło. Wszystko! Mimo to książka Adama Cohena jest lekturą godną polecenia, zabawną i niezwykle szczegółową opowieścią o powstaniu eBaya. Tym, którzy wychowali się na Allegro i pamiętają początki tego serwisu, wieczne awarie i kradzieże zdjęć, wyda się ona dziwnie bliska.

The Perfect Store to przede wszystkim historia eBaya począwszy od samego początku, to jest pomysłu. Pierre Omidyar założył AuctionWeb w połowie lat 90. w ramach eksperymentu, a pierwszym sprzedanym przedmiotem był uszkodzony wskaźnik laserowy. Wkrótce ofert zaczęło przybywać i zainteresowanie serwisem zrobiło się na tyle dobrze, że Omidyar zaczął boleśnie odczuwać koszty prowadzenia strony. Kiedy wprowadził opłaty, dostał dosłownie zalany listami zawierającymi czeki i banknoty.

Książka zawiera mięso, czyli treści mogące zainteresować przyszłych biznesmenów. Pokazuje, jak upór i konsekwencja, a także odwaga w podejmowaniu decyzji zbudowały potęgę eBaya. Zwraca też uwagę na to, że twórcy serwisu od początku zachowywali zdrowy rozsądek. Długo nie mieli biura, oszczędzali na każdym kroku, postawili na społeczność, a pracowników dobierali wśród ludzi, którzy mieli podobne ideały co oni. Nie sprzedali się zbyt wcześnie, choć były takie propozycje. Nie zrezygnowali też w obliczu konkurencji. Dlaczego więc odnieśli sukces? O tym właśnie można przeczytać w The Perfect Store.

Adam Cohen opisuje te początki z przymrużeniem oka, wyłapując wszystkie smaczki. Wspomina o tworzących się kategoriach, szalonych opisach, kolekcjonerach dorabiających się milionów na źle opisanych aukcjach, o programach snajperskich, mniej lub bardziej wyrafinowanych oszustwach, no i o biznesach zakładanych z myślą o klientach eBaya. Nie zabrakło również kwestii handlu bronią czy narkotykami, używaną bielizną i autografami, oczywiście podrabianymi. Tematów jest tu mnóstwo. Co krok to anegdota.

I chyba dlatego tak dobrze się tę książkę czyta. Jest doskonale napisana, zabawna, a do tego uczłowiecza różne sławy stojące za eBayem. Dla mnie, człowieka pamiętającego początki Allegro, to również sentymentalna podróż w przeszłość. Naprawdę jestem zaskoczony, jak bardzo podobne były problemy, z którymi mierzyły się oba te serwisy. Warto o tym w  The Perfect Store poczytać.

Joel

The Perfect Store: Inside eBay
Autor: Adam Cohen
Wydawnictwo Piatkus Books

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.