Pomysłowy Dobromir (serial)

Pomysłowy Dobromir to przebojowy serial animowany nakręcony w połowie lat 70. Nad jego scenariuszem pracował Adam Słodowy, legendarny PRL-owski popularyzator majsterkowania. Nic dziwnego, że wieczorynki o uwielbiającym budować coś z niczego chłopaku cieszyły się wielką popularnością. Telewizja pokazywała je regularnie nawet dwie dekady później, a i dziś czasami je wznawia!

Dobromir mieszkał na polskiej wsi razem ze swoim dziadkiem, panem łysym jak kolano i prowadzącym niewielkie gospodarstwo. A w gospodarstwie nieraz coś się psuło, coś wymagało interwencji i uwagi. Ciągle trzeba było coś wymyśleć. I wówczas nad głową Dobromira pojawiała się niewielka piłeczka, która odbijała się kilka razy i pękała z hukiem. Tak właśnie zobrazowano proces myślenia chłopca, który regularnie krzyczał „Juhu!”, by zaraz później stworzyć jakieś „wynalazki”.

Kiedy dziadek męczył się przy podlewaniu grządek, Dobromir wymyślił system nawadniający. Kiedy lis zakradał się do kurnika, Dobromir wymyślił urządzenie do odstraszania go. Zaprojektował też prosty budzik, maszynę do drukowania wzorów na materiale, system ogrzewający dom, gadżet do produkcji przecierów, a nawet kłódkę do spiżarni. Co ciekawe, działał w sposób nowoczesny i ekologiczny. W swoich pracach wykorzystywał energię, a także turbinę wodną.

Filmów z serii Pomysłowy Dobromir powstało dwadzieścia. Wszystkie były nieme; bohaterowie wydawali co najwyżej okrzyki, zaś porozumiewali się za pomocą gestów. Ważną rolę w ich przygodach odkrywał ptaszek, zapewne szpak, wierny obserwator, a niekiedy również uczestnik ich zabaw. On jako pierwszy pojmował, co chłopiec planuje zrobić, po czym próbował to przekazać sceptycznemu dziadkowi. Niezawodnie budził tym śmiech.

Dekadę później powstał Pomysłowy wnuczek, przez wielu uważany za kontynuację przygód Dobromira. Zmieniła się jednak kreska, zmienił się też trochę styl opowiadania historii. Nie chwyciło. Na szczęście Pomysłowy Dobromir w ogóle się nie zmienił i w dobie platform streamingowych można go oglądać w każdej chwili. Nie trzeba czekać tydzień na kolejną wieczorynkę.

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz tę animację z dzieciństwa
– Szukasz nieinwazyjnej kreskówki dla dzieci
– Też lubisz majsterkować

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów dla dzieci

Michał Zacharzewski

Pomysłowy Dobromir, 1973, 1974, 1975, reż. Roman Huszczo

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.