
Pimi z Krainy Tygrysów to przyjemny film familijny o pozytywnym, ekologicznym przesłaniu. Ma jedną poważną wadę: powstał według schematu. Podobnych produkcji opowiadających o dzieciach, które samotnie prowadzą niezwykłe zwierzęta do sanktuariów, starając się przy okazji wymknąć bardzo złym dorosłym, powstało w ostatnich latach stanowczo zbyt wiele. Dość wspomnieć Ratujmy Florę czy Mia i biały lew…
Bohaterem filmu Pimi z Krainy Tygrysów jest Balmani, nepalski nastolatek, który właśnie stracił w trzęsieniu ziemi rodziców. Trafia do sierocińca, gdzie nie bardzo potrafi się odnaleźć. Pewnego dnia ucieka z placówki i po drodze znajduje małego tygryska, któremu kłusownicy właśnie zabili matkę. Chłopiec postanawia zabrać go ze sobą i odstawić do sanktuarium położonego wysoko w górach. Tymczasem źli ludzie ruszają jego tropem, by odebrać mu kota i sprzedać z zyskiem.
Balmani jest więc pozytywnym bohaterem, choć dorośli pewnie muszą przymknąć oko na jego nieposłuszeństwo i ryzykowną ucieczkę. Jeśli chcą się dobrze bawić, nie mogą te zadawać tych kilku pytań, które nasuwają się podczas seansu. No bo skąd nagle chłopiec uciekający z nepalskiego sierocińca znajduje butelkę ze smoczkiem, którą może później karmić kociego oseska? No i jakim cudem udaje mu się w liczącym milion mieszkańców Katmandu odnaleźć w ciągu kilku godzin hangar, w którym ukrywają się przestępcy?
Pimi z Krainy Tygrysów ma jednak swój urok, zabawnego kotka (który zmienia swoje rozmiary ze sceny na scenę), wreszcie niekiedy bardzo przyjemne plenery. Pozwala zobaczyć malownicze miejsca i zachwycić się paroma kadrami. A że to naciągana bajka dla dzieci? Tak to już z kinem familijnym jest. Przecież Benji sprzed wielu, wielu lat też był na bakier z rzeczywistością…
Zobacz, jeśli:
– Lubisz tygrysy
– Wybierasz się do Nepalu
– Cenisz kino familijne
Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość bajek dla dzieci
Michał Zacharzewski
Pimi z Krainy Tygrysów, Il Ragazzo e la Tigre, 2022, reż. Brando Quilici, wyst. Sunny Pawar, Claudia Gerini, Yoon C. Joyce, Amandeep Singh, Shi Yang Shi, Samir Gurung
Ocena: 5/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.