Powstanie umarłych: Tajemnica płytek Toynbee

To fascynujący i zarazem rozczarowujący dokument. Powstanie umarłych: Tajemnica płytek Toynbee opowiada o dziennikarskim śledztwie, które przeprowadził wraz ze znajomymi jego twórca, Jon Foy. Do pewnych informacji dotarł, ale dla mnie są one sporym zawodem. Narobiono więcej szumu niż to wszystko warte…

Czym są tytułowe Toynbee? Ano właśnie – w latach 80. w wielu amerykańskich miastach i kilku stolicach Ameryki Południowej pojawiło się ponad sto dziwacznych napisów wprasowanych w asfalt bądź umieszczonych wśród chodnikowych płytek. Wykonane mniej lub bardziej starannie, zawierały enigmatyczny napis, który zafascynował przechodniów.

“TOYNBEE IDEA
IN MOVIE 2001
RESURRECT DEAD
ON PLANET JUPITER”.

Zafascynował do tego stopnia, że grupki zapaleńców zaczęły w sieci dyskutować o pochodzeniu płytek i umieszczać ich zdjęcia. Niektórzy z nich lansowali szalone teorie spiskowe, dopatrując się ich pozaziemskiego pochodzenia. Inni łączyli go z Kubrickiem (2001) i Arnoldem Toynbee. Sprawą postanowił zająć się Jon Foy wraz ze znajomymi, Justinem Duerrem, Colinem Smithem oraz Stevem Weinikiem. I właśnie o ich śledztwie opowiada dokument Powstanie umarłych: Tajemnica płytek Toynbee.

Film jest intrygujący, nie przeczę. Fascynujące wydaje mi się zwłaszcza to, że grupka przyjaciół postanawia podążyć za czymś równie błahym i pozornie nieistotnym jak napisy umieszczane na chodniku. Wgryźć się w „miejską legendę” i zbadać jej pochodzenie. Problem w tym, że w pewnym momencie robi się to strasznie banalne. A końcowe ustalenia nie przekonują. Choć może po prostu spodziewałem się zbyt wiele, tymczasem rzeczywistość jest jaka jest? Z tego też płynie jakaś nauka…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty o mniejszych i większych tajemnicach
– Kochasz ludzi mających pozytywnego świra

Odpuść sobie, jeśli:
– Cenisz dokumenty, które mówią o ważnych tematach
– Liczysz na jakieś niezwykłe odkrycia

Michał Zacharzewski

Powstanie umarłych: Tajemnica płytek Toynbee, Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tile, 2011, reż. Jon Foy

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.