Ta druga (2018)

Ta druga to zgrabny krótki metraż autorstwa Alyssy McClelland. Opowieść o tym, jak ambicje rodziców bywają absurdalne i w jaki sposób przekładają się na dzieci. Na szczęście całość ma lekkie, komediowe zacięcie… Bo ten poważny temat mógłby okazać się nadmiernie dołujący.

Bliźniaczki Velika (Karina Banno) i Nouchka (Raechelle Banno) mieszkają w pięknym domu gdzieś na obrzeżach miasta. To wciąż młode dziewczyny, stawiające pierwsze kroki w dorosłym życiu pod starannym nadzorem apodyktycznej matki (Lucy Bell). Obie zapowiadały się kiedyś na zdolne gimnastyczki. Velika okazała się bardziej utalentowana i do dziś każdego dnia ćwiczy. Matka uważa ją za swoje oczko w głowie i jest przekonana o jej przyszłych sukcesach. Zupełnie nie zwraca uwagi na Nouchkę, która pracuje obecnie w sklepie z jacuzzi.

Ta druga ma parę zabawnych scen, bo życie jest przecież zabawne, tylko trzeba to dostrzec. Jednocześnie to bardzo gorzki film, pokazujący samotność dziecka, które jest porównywane i nie spełnia oczekiwań rodziców. Jednocześnie McClelland uświadamia młodym widzom, że większość z nich nigdy nie odniesie spektakularnego sukcesu. Nie wszyscy mogą być gwiazdami gimnastyki czy znanymi youtuberami. Wielu będzie pracować w sklepach czy fabrykach, czego ich ambitni rodzice nigdy nie zaakceptują (nawet jeśli tego nie będą pokazywać).

Choć Ta druga to krótkometrażówka, zrealizowano ją całkiem sprawnie. Trudno nie docenić eleganckiej pracy kamery czy sprawnej gry aktorskiej sióstr Banno. Nie tworzą wielkich kreacji, bo tu na takie materiału nie ma, ale są wiarygodne w swoich rolach. I pozwalają nam polubić bohaterki. A to cenna sztuka.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażówki
– Też masz problemy z niesprawiedliwym rodzicem

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że to przezabawna komedia

Michał Zacharzewski

Ta druga, Second Best, 2018, reż. Alyssa McClelland, wyst. Karina Banno, Raechelle Banno, Lucy Bell, Thomas Campbell, Jeanette Cronin, Mirko Grillini, Michael Whalley

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.