
Cud w celi nr 7 to turecki wyciskacz łez, tamtejsza wersja koreańskiej superprodukcji z 2013 roku. Podobna historia wydarzyła się bowiem w Korei w głębokich latach 70., choć oczywiście została przez tamtejszych filmowców mocno podkręcona. Turcy dorzucili swoje, skutkiem czego powstał film wzruszający, operujący prostymi chwytami i czytelnymi emocjami.
Opóźniony umysłowo Memo mieszka wraz ze swoją matką i córką w niewielkim miasteczku. Cudownie opiekuje się małą, odprowadza do szkoły, próbuje uszczęśliwiać, choć niewiele jest jej w stanie zaoferować poza uśmiechem i wolnym czasem. Pewnego dnia jej rówieśniczka, córka miejscowego oficera, zachęca go do szalonej zabawy, która kończy się tragicznie. Dziewczynka spada ze skały i umiera. Memo, choć niewinny, trafia do więzienia i zostaje skazany na śmierć za morderstwo.
Większość filmu toczy się w więzieniu, gdzieś główny bohater – jako dzieciobójca – początkowo budzi we współwięźniach nienawiść. Ale czy na długo? Memo to trochę taki Forrest Gump. Naiwny, ciepły, pomocny, chronicznie wręcz uczciwy, praktycznie niezdolny do posiadania negatywnych uczuć. Nic dziwnego, że widz mu kibicuje i jest oburzony niesprawiedliwościami, które widzi na ekranie. Reżyser bardzo sprawnie operuje emocjami widzów, choć chwilami czuć, że sięga po bardzo proste metody. To mało wysublimowana, choć przyjemna opowieść.
Mało wysublimowana i dość przeciętnie zrealizowana, chwilami bliska soap-operom. Bardzo niewiele tu prawdziwej Turcji, więcej cepelii, ładnych widoczków, mądrych i nawróconych przestępców, którzy kierują się kodeksem postępowania. Trochę to wszystko sztuczne, naiwne, bajkowe. Ale nie jest tak duża wada, by miała zepsuć seans. Idę o zakład, że niejedna osoba zapłacze podczas oglądania Cudu w celi nr 7.
Zobacz, jeśli:
– Kochasz tureckie produkcje
– Lubisz, gdy film trwa ponad dwie godziny
– Chętnie się wzruszysz
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy film z założenia ma wzbudzać emocje
Michał Zacharzewski
Cud w celi nr 7, 7. Koğuştaki Mucize, 2019, reż. Mehmet Ada Öztekin, wyst. Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Celile Toyon Uysal, İlker Aksum, Mesut Akusta, Yurdaer Okur, Sarp Akkaya, Yıldıray Şahinler, Deniz Celiloğlu, Ferit Kaya, Hayal Köseoğlu, Cankat Aydos
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.