Capital City (serial)

Serial Capital City powstał w 1989 roku, doczekał się dwóch sezonów i nieco ponad 20 odcinków. Bardzo szybko, bo zaledwie rok po premierze, trafił do Polski. To właśnie z niego nasze raczkujące kapitalistyczne społeczeństwo uczyło się tajników bankowości, zwłaszcza tej inwestycyjnej.

Akcja serialu toczyła się w fikcyjnym banku inwestycyjnym w Londynie, gdzie pracowała grupka maklerów koło trzydziestki. Widzowie podglądali ich codzienne życie, zarówno to zawodowe, jak i prywatne. W odróżnieniu od wcześniejszego o kilka lat Wall Street sportretowano ich w sposób raczej pozytywny. Ludzie ci nie byli harpiami oszukującymi wszystkich dookoła. Byli świetnie opłacanymi specjalistami, którzy może i rywalizowali ze sobą, ale o klientów starali się dbać.

Nie oznacza to jednak, że przedstawiony świat był miły i przyjemny. Capital City dotykał bowiem problemu alkoholizmu i narkomanii, przemocy seksualnej, homoseksualizmu, prostytucji czy łapówkarstwa. Ba, pokazywał przekręty korporacji i ich nieetyczną działalność, która utrudniała maklerom życie i de facto zmuszała ich do reakcji. Serial jest też ciekawym zapisem minionej rzeczywistości. Czasów, w których monitory nie były jeszcze płaskie, pierwsze telefony komórkowe przypominały potężne cegły, wiadomości faksowano, zaś na komputerach królował DOS.

Warto też podkreślić, że w serialu wystąpiło dwoje Polaków. Joanna Kanska, absolwentka łódzkiej Filmówki, od kilku lat mieszkała już w Wielkiej Brytanii, z kolei Tomasz Borkowy wyjechał do Londynu tuż po stanie wojennym. Na początku lat 90. wydawało się, że zrobią większą karierę. Choć i tak byliśmy z nich dumni i regularnie śledziliśmy losy ich bohaterów w Capital City w telewizyjnej dwójce.

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz serial z dawnych czasów
– Interesujesz się bankowością inwestycyjną w dawnym wydaniu

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że serial się nie zestarzał

Michał Zacharzewski

Capital City, 1989, 1990, wyst. Douglas Hodge, Joanna Phillips-Lane, Saira Todd, Dorian Healy, John Bowe, Jason Isaacs, William Armstrong, Emily Bolton, Rolf Saxon, Joanna Kanska, Clive Owen, Julia Ormond, Richard LeParmentier, Tomasz Borkowy, Trevyn McDowell, Carsten Norgaard, Briony Glassco

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.