Wokół Morza Śródziemnego: Maroko

Wokół Morza Śródziemnego to cykl dokumentów poświęconych regionom przylegającym do tego pięknego akwenu. Ten konkretny odcinek opowiada o wybrzeżu Maroko. To kraj niby dobrze w Polsce znany, chętnie odwiedzany przez turystów. Okazuje się, że ma on sporo do zaoferowania nie tylko tym ludziom, którzy kochają wylegiwać się na plaży.

Wycieczkę rozpoczynamy od Tangeru, z którego widać wybrzeże Gibraltaru. Miasto utrzymane w stylu kolonialnym z dużymi wpływami francuskimi liczy sobie blisko milion mieszkańców i jest jedną z marokańskich pereł. Wielką atrakcję stanowi Medina, labirynt błękitno-białych budynków pełnych znakomitych restauracji, uroczych kwiaciarni, tętniących życiem bazarków, na których warto się napić soku z granatów. Bliżej plaży znajdują się modne kluby i hotele. Twórcy dokumentu Wokół Morza Śródziemnego: Maroko odwiedzają ludzi współtworzących Project Hayat, którego celem jest ratowanie życia bezdomnych zwierząt. Od 2013 roku organizacja zaopiekowała się tysiącami psów i kotów, a także osłów, które na starość często lądują na ulicy.

Marokańską atrakcją jest też Al-Husajma, miasto portowe nad Morzem Śródziemnym, które jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku było niewielką wioską rybacką. W 1955 roku kraj odzyskał niepodległość i choć wkrótce toczyła się tu regularna wojna z mieszkającymi w górach Rif ludami, wkrótce osada zaczęła się szybko rozwijać. Co ciekawe, na ulicach miasta można dziś usłyszeć aż pięć różnych języków, a wielu młodych ludzi decyduje się rozpocząć studia w Hiszpanii. To podstawowy kierunek emigracji Marokańczyków. Wielu z nich nigdy do kraju nie wraca.

Szafszawan, Błękitne Miasto Maroka, przyciąga turystów niesamowitą, błękitną architekturą (kolor miał chronić przed złym spojrzeniem) i dziś żyje głównie z turystyki. Choć twórcy Wokół Morza Śródziemnego: Maroko znów zaskakują. Odwiedzają zakład, w którym w naprawdę niezwykły sposób, na workach z sianem, hoduje się grzyby. Co ciekawe, do 1920 roku chrześcijanie nie mieli wstępu do Szafszawan.

Dokument zaprasza też widzów do wielkiej farmy solarnej i pokazuje projekty miejscowego samochodu elektrycznego (każdy kraj ma swój, jak się okazuje). I choć nie wspomina o takich atrakcjach Maroka jak Casablanka czy Marakesz, to jednak atrakcje położone nad Morzem Śródziemnym opisuje w sposób interesujący. Warto się o tym przekonać.

Zobacz, jeśli:
– Planujesz wyjazd do Maroka
– Brakuje ci programów turystycznych

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na przewodnik stricte turystyczny

Michał Zacharzewski

Wokół Morza Śródziemnego: Maroko, A Mediterranean Journey: Morocco, 2022, reż. Nadja Frenz

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.