Portland Tower (serial)

Kiedy cały serialowy świat szuka nowej formuły kryminału, próbuje widza zaskoczyć wątkami nadprzyrodzonymi, genialnymi detektywami czy zbrodniami stulecia, Anglicy po cichu kręcą bardzo proste opowieści. Takie zwyczajne, pozbawione fajerwerków, bliskie życia. Portland Tower uświadamia, że być może właśnie na tym wygrywają. Bo ogląda się to znakomicie.

Tytułowy Portland Tower to wysoki blok mieszkalny w niezbyt bogatej dzielnicy Londynu. Pewnego dnia spadają z niego nastoletnia emigrantka wraz z otyłym policjantem. Giną na miejscu. Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się jasna. Dziewczyna porwała syna swoich sąsiadów i uciekła z nim na dach. Policjant próbował interweniować, ale nie dał rady. Chłopca uratował, ale za cenę swojego życia i życia „islamskiej terrorystki”.

A jaka jest prawda? To będzie starała się ustalić sierżant Sarah Collins z wydziału wewnętrznego. Sęk w tym, że obecna na dachu partnerka nieżyjącego policjanta gdzieś się ulotni, zaś jego szef będzie rzucał wszystkim kłody pod nogi. Prawda okaże się banalna, ale i przerażająca. Uświadomi nam bowiem, że zło nie zawsze bierze się z jakichś traumatycznych wydarzeń z przeszłości, jak często starają się nam wmówić twórcy innych seriali. Często zapalnikiem są drobiazgi.

Portland Tower ma zaledwie trzy odcinki. Może to i dobrze. Wątki nie są zbyt rozwleczone, twórcy nie tracą czasu na opowieści o rodzinach bohaterów i nie brną w ślepe uliczki, byle tylko przeciągnąć opowieść do sześciu czy ośmiu odcinków. W efekcie serial wciąga. Zwłaszcza że dotyka spraw imigracji, solidarności zawodowej, obowiązujących zasad, dobrych czy złych, także potrzeby stosowania się do nich. A są to rzeczy dużo bardziej realne niż skrzywdzeni w dzieciństwie seryjni mordercy czy małomiasteczowi geniusze zbrodni…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz brytyjskie kryminały
– Cenisz „zwykłość” spraw

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na tematy imigranckie

Michał Zacharzewski

Portland Tower, The Tower, 2021, wyst. Gemma Whelan, Jimmy Akingbola, Tahirah Sharif, Emmett J Scanlan, Nick Holder, Lola Elsokari, Karl Davies, Michael Karim, Rex Parry, Harriet Webb, Robin Morrissey, Jim English, Nabil Elouahabi, Camilla Beeput, Sally Scott, Joe Macaulay, Alex Skarbek

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.