W głowie się nie mieści

W głowie się nie mieści to jedna z najambitniejszych i zarazem najlepszych animacji wytwórni Pixar. Jednocześnie jest to kreskówka, która nie wszystkim dzieciom przypadnie do gustu. Niektóre odrzucą go dlatego, że niewiele zrozumieją. Inne spłaczą się jak bobry lub uznają tę produkcję za kompletnie nieśmieszną…

Główną bohaterką jest dziewczynka imieniem Riley, której życiem kieruje pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek (zwróćcie uwagę, że niemal wszystkie są negatywne). Siedzą sobie w jej głowie, obserwują świat i za pomocą specjalnej konsolety reagują na zaobserwowane wydarzenia. Wspomnienia zapisują w postaci kul, które przesyłają później do pamięci długoterminowej. Czują się odpowiedzialne za swoją podopieczną i bardzo przejmują jej życiem.

Tymczasem Riley czeka przeprowadzka. Jej rodzice postanawiają pożegnać rodzinną Minnesotę i przenieść się do San Francisco. To spore wyzwanie dla dziewczynki, która będzie musiała odnaleźć się w nowym, obcym sobie miejscu, znaleźć przyjaciół, zaakceptować to, co się dzieje wokół. Nas, dorosłych widzów, czekają przeżycia przypominające to, co pamiętamy z Było sobie życie. A więc spojrzenie na procesy przebiegające wewnątrz organizmu.

Trudno odmówić twórcom wyobraźni. Stworzyli niesamowity, spójny i logiczny świat, który w dodatku wiele mówi o funkcjonowaniu człowieka. Pozwolili też bohaterkom na wędrówkę po mózgu, wizytę choćby na Wyspie Snów przypominającej tandetną odmianę Hollywood. I okrasili to wszystko inteligentnym humorem, często bazującym na zderzeniu pomysłów emocji z reakcjami Riley (przy czym nie do wszystkich dzieci taki humor trafia). Animacja jest świetna, projekty postaci znakomite, przesłanie niebanalne, a fabuła zaskakująca i oryginalna.  W głowie się nie mieści to powrót Pixara do wysokiej formy!

Zobacz, jeśli:
– Kochasz animacje Pixara
– Interesujesz się psychologią

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szalony humor
– Nie cierpisz, gdy filmy dla dzieci poruszają do łez

Michał Zacharzewski

W głowie się nie mieści, Inside Out, 2015, reż. Pete Docter

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “W głowie się nie mieści

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.