Michael Jackson: This Is It

Michael Jackson, wokalista tyleż wybitny, co kontrowersyjny, na 2009 rok zaplanował swój wielki powrót. Niektórzy twierdzili, że jest w fatalnej kondycji i ledwo chodzi. Inni uważali, że liczne skandale pozbawiły go sympatii fanów i skazały na wieczne potępienie. Jackson chciał przekonać się o tym, zresztą wiedział, że na swoim powrocie zarobi. Dlatego właśnie rozpoczął przygotowania do serii pięćdziesięciu (!) koncertów, które zamierzał dać w londyńskiej hali O2. Nie zdołał. Zmarł osiemnaście dni przed pierwszym show.

Podczas przygotowań kamery towarzyszyły mu niemal na każdym kroku. Były za kulisami i w salach prób, podglądały samego wokalistę, jak i tancerzy czy dźwiękowców. Filmowano przesłuchania, prace nad kostiumami, dyskusje dotyczące widowiska. W sumie nie bardzo wiadomo dlaczego. Reżyser Kenny Ortega upiera się, że nagrania miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. A zatem Michael Jackson: This Is It powstał tylko dlatego, że wokalista zmarł. Że fani, których miało już nie być, bardzo chcieli zobaczyć go po raz ostatni.

Dokument Michael Jackson: This Is It nie jest biografią artysty ani próbą zmierzenia się z jego legendą. Nie ma tu również śladu po skandalach, które wywołał za życia. To po prostu zapis jego ciężkiej pracy nad koncertami. Niewiele mówi o jego życiu, natomiast sporo o talencie i wysiłku, jaki wkładał w przygotowanie występów. Doskonale czuć, jak wielkim był perfekcjonistą. Jak bardzo starał się zapanować nad wszystkim, dopracować show w każdym calu, raz jeszcze oczarować publiczność.

Niezwykle łatwo określić, dla kogo przeznaczony jest ten dokument. Fani talentu artysty, ludzie, którzy wychowali się na jego piosenkach i wciąż je nucą pod nosem, będą filmem Michael Jackson: This Is It zachwyceni. Utwierdzą się w przekonaniu, że facet miał olbrzymi talent. O ile jeszcze kogokolwiek trzeba o tym przekonywać. Ludzie, którzy o wokaliście niewiele wiedzą bądź nie za bardzo za nim przepadają, nie znajdą tu niczego dla siebie. I tyle!

Zobacz, jeśli:
– Jesteś fanem Michaela
– Interesujesz się muzyką pop
– Lubisz filmy pokazujące przygotowania do koncertów

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz Jacksona za degenerata i przestępcę
– Liczysz na biografię artysty

Michał Zacharzewski

Michael Jackson: This Is It, 2009, reż. Kenny Ortega, wyst. Michael Jackson, Orianthi, Kenny Ortega, Dreya Weber, Mo Pleasure, Tommy Organ, Dres Reid, Misha Gabriel Hamilton, Mekia Cox, Judith Hill, Brittany Perry-Russell, Darryl Phinnessee

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.