Czarny punkt S02 (serial)

Pierwszy sezon Czarnego punktu okazał się interesującym, choć mrocznym kryminałem. Każdy odcinek opowiadał o innym śledztwie, do tego dochodził wątek toksycznych odpadów składowanych w kamieniołomie przez firmę burmistrza. Wysoki poziom produkcji popsuły ostatnie odcinki, które zrywały z logiką.

Sezon drugi nieco mnie rozczarował. Niepokojący cliffhanger z części pierwszej został rozwiązany w sposób absurdalny, który uzasadniono mocami nadprzyrodzonymi. Stają się one głównym wątkiem Czarnego sezonu. Niby w każdym odcinku toczą się jakieś śledztwa, ale czuć, że twórcy skupiają się na opowiadaniu o tajemniczym bóstwie żyjącym w lesie od czasów rzymskich i mającym swoje plany co do bohaterów. Nie wszystko trzyma się tu kupy, ale wiadomo – ewentualne luki fabularne zawsze można uzasadnić mrokiem, a niektórych sekretów wcale nie trzeba wyjaśniać.

Mam świadomość, że twórcom Czarnego punktu mogło się zamarzyć nowe Twin Peaks. Miasteczko, w którym toczy się akcja serialu, również leży na odludziu i otoczone jest groźną lub przynajmniej niepokojącą przyrodą. Niektórzy jego mieszkańcy wydają się dość dziwni, choć bardziej prostaccy niż ekscentryczni. Szkoda więc, że bohaterowie zachowują się dziwacznie, nie potrafią się ze sobą dogadywać, czasami nawet sami nie wiedzą, czego chcą.

Są odcinki, które mają klimat. Są sceny, które wydają się intrygujące. Zbyt często jednak do Czarnego punktu wdziera się nuda. Bohaterowie bez końca rozmawiają i niewiele z tego wynika. I choć zdjęcia są nastrojowe, to jednak historia prowadzi donikąd. Sezon drugi nie przynosi oczekiwanych odpowiedzi i kończy się pytaniami. Sezonu trzeciego prawdopodobnie nie będzie. Szkoda, bo na dobrą sprawę nie wiadomo, co tu się wydarzyło…

Zobacz, jeśli:
– Podobała ci się część pierwsza
– Lubisz elementy nadprzyrodzone w serialach

Odpuść sobie, jeśli:
– Cenisz sobie realizm

Michał Zacharzewski

Czarny punkt, Zone Blanche, 2019, wyst. Suliane Brahim, Hubert Delattre, Laurent Capelluto, Samuel Jouy, Camille Aguilar, Renaud Rutten, Brigitte Sy, Dan Herzberg, Naidra Ayadi, Anne Suarez, Olivier Bonjour, Marina Hands, Thomas Doret, Samir Boitard, Théo Costa Marini, Tiphaine Daviot

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.