Spona

Spona to adaptacja niezwykle kiedyś popularnej powieści Edmunda Niziurskiego Sposób na Alcybiadesa. Scenarzyści postanowili ją uwspółcześnić, a także zmodyfikować. Dopasować do wymagań publiczności z końca lat 90. Efekt nie jest najlepszy, choć film okazuje się ciekawym zapisem ówczesnych myśli i postaw, a także poglądów na polską młodzież.

Bohaterami są trzej chłopcy, Słaby, Ciamciara i Zasępa, którzy wyróżniają się negatywnie na tle i tak bardzo słabej klasy renomowanego męskiego liceum. Nauczyciele są do tego stopnia zaniepokojeni ich marnymi wynikami w nauce i rozległą niewiedzą dotyczącą wszelakich tematów, że postanawiają przykręcić śrubę. To z kolei nie podoba się reszcie uczniów. Stąd pojawia się pomysł, by Słaby, Ciamciara i Zasępa wzięli się wreszcie do roboty. A jak? Korzystając ze wypracowanych na przestrzeni lat „sposobów” na każdego z nauczycieli.

Książka opowiadała o młodych, całkiem inteligentnych młodych ludziach i szkole, która gdzieś się w swojej misji zagubiła. W filmie owych młodych ludzi grają aktorzy zbliżający się do trzydziestki, co w połączeniu z nienajlepszymi dialogami wydaje się sztuczne. Porażką są też ich wstawki hip-hopowe wymieszane z muzyką rodem z lat 60. i 70. Mimo udziału sław – Wzgórze Ya-Pa 3, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Mika Urbaniak, Michał UrbaniakSpona warstwą muzyczną się nie broni.

Sprawdza się w filmie owa beztroska licealistów i ich ciąg do dobrej zabawy. Młodzi tego pewnie nie kupią, ale starsi widzowie obejrzą tę produkcję z sentymentem. Spona nie pokazuje mrocznego, wręcz patologicznego liceum, takiego jak Słodko gorzki. Podgląda za to ludzi cieszących się życiem, walczących z systemem, w sprytny sposób próbujących poradzić sobie z wyzwaniami. Ma to swój urok, ale trzeba tę wizję „kupić”…

PS. Na podstawie filmu nakręcono też serial.

Zobacz, jeśli:
– Dobrze wspominasz czasy liceum
– To film twojej młodości

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na patriotyczny patos
– Liczysz na wierną ekranizację oryginału

Michał Zacharzewski

Spona, 1998, reż. Waldemar Szarek, wyst. Radosław Elis, Krzysztof Kowalewski, Władysław Kowalski, Łukasz Lewandowski, Aleksandra Woźniak, Jarosław Jakimowicz, Ewa Błaszczyk, Karolina Gruszka, Sławomir Orzechowski, Jacek Liwot, Andrzej Grąziewicz, Andrzej Nejman, Sebastian Konrad, Cezary Kosiński, Dominik Łoś, Marcin Przybylski, Magdalena Warzecha, Małgorzata Niemen, Jan Jurewicz, Sławomir Pacek, Anna Ciepielewska, January Brunov, Tomasz Bednarek, Lech Mackiewicz, Wzgórze Ya-Pa 3, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Elżbieta Czerwińska, Mika Urbaniak, Michał Urbaniak

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.