
Serial animowany D’Artagnan i trzej muszkieterowie – znany z kaset video jako Dogtanian – powstał w dokładnie tej samej wytwórni, w której narodzili się Sindbad, pszczółka Maja oraz Dżeki i Nuka. Japońska Nippon Animation kręciła wówczas hit za hitem. Każda jej kolejna animacja wydawała się dziełem sztuki na tle serwowanych wówczas przez polską telewizję, nieco siermiężnych, raptem dziesięciominutowych kreskówek.
26-odcinkowy serial bazuje na klasycznej powieści Aleksandra Dumasa i opowiada historię młodego tytułowego D’Artagniana. Młodzieniec przyjeżdża do siedemnastowiecznego Paryża z nadzieją wstąpienia w szeregi muszkieterów króla Ludwika XIII. Poznaje Atosa, Portosa i Aramisa, szybko też zaprzyjaźnia się z nimi. Niejako przy okazji daje się wciągnąć w rozgrywkę prowadzoną przez kardynała Richelieu, której stawką jest korona Francji.
Temat wydaje się poważny, ale Japończycy opowiedzieli go odpowiednio lekko. Przede wszystkim bohaterami serialu D’Artagnan i trzej muszkieterowie uczynili zwierzęta. Większość z nich to psy różnych ras, ale pojawiają się też i koty. Hasło „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” pada zaś dostatecznie często, by młody widz zrozumiał rolę przyjaźni i docenił takie cnoty jak honor czy męstwo. W historii nie brakowało pojedynków na szpady, ale i humoru, swoje robił też bardzo dobry dubbing.
W Polsce serial D’Artagnan i trzej muszkieterowie zadebiutował w połowie lat 80. Dekadę później doczekał się kontynuacji zatytułowanej Powrót D’Artagnana, a całkiem niedawno do kin trafił trójwymiarowy film Dogtanian. Psi muszkieterier.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz psy
– Lubisz seriale animowane
– Lubisz muszkieterów Dumasa
Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że to skandal, że manipuluje się przy rasie bohaterów
Michał Zacharzewski
D’Artagnan i trzej muszkieterowie, Dogtanian and the Three Muskehounds , Wanwan Sanjushi, 1981
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.