My Own Man

My Own Man, pierwszy dokument w historii Netfliksa, to tytuł w pewnej mierze autobiograficzny. Reżyser David Sampliner postanowił nakręcić go, kiedy dowiedział się, że w wieku 40 lat zostanie ojcem. Zaczął wówczas zastanawiać się, jakim wzorem faceta będzie dla swojego syna. Czy jest dostatecznie męski? Nigdy nie był tego pewien…

Stąd film My Own Man opowiada o jego próbie potwierdzenia swojej męskości, zderzenia się z tym, co uważa się za męskie. W trakcie seansu David Sampliner trafia na lekcje emisji głosu, podczas których uczy się odpowiednio oddychać i wydawać z siebie bojowe okrzyki, a także zalicza spotkania wojowników, które przypominają trochę znane w Polsce kręgi kobiet. Wyrusza nawet na polowanie i zabija swoją pierwszą w życiu sarnę, choć niewiele zmienia to w jego życiu.

Znany aktor Edward Norton, z którym Sampliner przyjaźnił się na studiach, wspomina go jako dość specyficznego, ale fajnego kumpla. Także rodzice bohatera uważają, że od najmłodszych lat przejawiał zachowania, które można było uznać za niemęskie. Im dłużej My Own Man oglądamy, tym mocniej zanurzamy się w jego przeszłość. Sampliner dochodzi bowiem do wniosku, że od dawna tkwił w cieniu ojca, odnoszącego sukcesy lekarza, „żydowskiego Johna Wayne’a”, jak sam go opisuje.

My Own Man to jednocześnie obraz wrażliwego człowieka pokolenia X, trochę zagubionego w współczesnym świecie, próbującego znaleźć w nim swoje miejsce. Ta wrażliwość pozwoliła mu nakręcić ten bardzo osobisty film, ujawnić swoje lęki i pokazać w ważnych dla siebie chwilach. Pokolenie jego ojca miałoby problem z taką szczerością…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty na temat ludzkich lęków i niepewności
– Też zastanawiasz się nad kwestią „męskości”

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz tego typu rozważania za niepotrzebne filozofowanie
– Od dokumentu oczekujesz informacji, a nie pamiętniczka

Michał Zacharzewski

My Own Man, 2014, reż. David Sampliner

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.