W paszczy szaleństwa

W paszczy szaleństwa to horror niedoceniony. Próżno szukać go na listach najlepszych produkcji gatunku, podejrzewam, że nawet w zestawieniach najlepszych filmów Johna Carpentera znalazłby się poza pierwszą dziesiątką. A przecież jest to obraz niezwykle sugestywny i udany, jeden z nielicznych, w których czuć gęstą atmosferę dzieł H.P. Lovecrafta.

Akcja zaczyna się współcześnie w szpitalu psychiatrycznym. Leczący się tam John Trent (Sam NeillThor: Miłość i Grom) opowiada lekarzowi swoją historię. W przeszłości pracował jako detektyw ubezpieczeniowy i podczas spotkania z kolegą został zaatakowany przez nieznanego sobie mężczyznę. Napastnik nie zdołał go zabić, ba, sam zginął z rąk policji. Okazał się agentem niezwykle popularnego pisarza, autora horrorów znanego jako Sutter Cane (Jürgen ProchnowDiuna).

Sęk w tym, że Sutter przepadł jak kamień w wodę. Miał dostarczyć swój nowy rękopis i tego nie zrobił. Nie odbiera telefonów ani telegramów, nie pojawia się w domu. Dlatego dyrektor wydawnictwa zleca odnalezienie go Trentowi i obiecuje solidne wynagrodzenie. Sprawa wydaje się łatwa, gdyby nie liczyć jednego szczegółu. Przydzielona do pomocy detektywowi redaktorka Linda Styles (Julie Carmen) twierdzi, że teksty Suttera wywołują u czytelników dezorientację i grożą utratą pamięci, a nawet szaleństwem.

Z Lovecraftem sporo W paszczy szaleństwa łączy. Od formuły spowiedzi pacjenta szpitala psychiatrycznego, poprzez niektóre postaci po ogólną atmosferę niepewności i szaleństwa. Nawet teksty w stylu „rzeczywistość nie jest już tym, czym kiedyś była” bardzo pasują do klimatów mistrza z Providence. Świetną robotę robi Sam Neill, który ze sceny na scenę popada tu w coraz większy obłęd. I ten obłęd udziela się widzowi. Carpenter wie, jak tworzyć sugestywne filmy. I choć na tę produkcję mógł wydać zaledwie 8 milionów dolarów, stworzył dzieło, które na długo zapada w pamięć.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz klimaty Lovecrafta
– Cenisz filmy Carpentera
– Masz słabość do Neilla

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za horrorami

Michał Zacharzewski

W paszczy szaleństwa, In the Mouth of Madness, 1995, reż. John Carpenter, wyst. Sam Neill, Jürgen Prochnow, Charlton Heston, Julie Carmen, Frances Bay, Wilhelm von Homburg, Conrad Bergschneider, John Glover, Sean Ryan, Bernie Casey, David Warner, Chuck Campbell, Hayden Christensen, Kevin Zegers, Peter Jason, Kevin Rushton, Dennis O’Connor, Jim Fyfe

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “W paszczy szaleństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.